Japonia: Zły stan zdrowia cesarza. "Nudności i zawroty głowy"

Cesarz Japonii odwołał zaplanowane spotkania w związku ze stanem zdrowia. Cesarz miał odczuwać nudności i zawroty głowy z powodu niedokrwienia mózgu - informuje Pałac Cesarski.

Aktualizacja: 02.07.2018 06:53 Publikacja: 02.07.2018 05:12

Japonia: Zły stan zdrowia cesarza. "Nudności i zawroty głowy"

Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Zborowski

84-letni cesarz Akihito ma abdykować 30 kwietnia 2019 roku właśnie ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Będzie to pierwsza abdykacja japońskiego władcy od niemal 200 lat. Aby Akihito mógł abdykować zgodę na to musiał wyrazić w specjalnej ustawie parlament. Zgoda dotyczy tylko Akihito - jego następcy, na podstawie tej decyzji parlamentu, nie będą mogli zrzekać się tronu.

Obecnie cesarz odpoczywa w Pałacu Cesarskim w Tokio. Jego stan zdrowia jest monitorowany - informuje Reuters.

Akihito w przeszłości przeszedł już operację serca, walczył też z rakiem prostaty. W 2016 roku przyznał, że obawia się, iż zaawansowany wiek utrudni mu znacznie wypełnianie cesarskich obowiązków.

Do zakończenia II wojny światowej cesarz otaczany był w Japonii boskim kultem. Obecnie konstytucja wskazuje, że cesarz jest "symbolem państwa". Faktycznie jednak cesarz pozbawiony jest władzy politycznej.

Obecny cesarz Japonii spędził większość swojego panowania z mierzeniem się z dziedzictwem II wojny światowej, w czasie której władcą Japonii był jego ojciec, cesarz Hirohito.

Następcą japońskiego tronu jest 58-letni książę Naruhito.

Polityka
Izba Reprezentantów poparła zawieszenie limitu długu w USA. Teraz Senat
Polityka
Starzejący się Waszyngton
Polityka
Węgry niegodne prezydencji
Polityka
Lex Tusk. Mocna reakcja Unii
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Ukraina musi poczekać w kolejce do NATO
Polityka
Lex Tusk w unijnej debacie