Decyzja w sprawie upoważnienia Nowackiej do rozmów z koalicją Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej została podjęta na środowym spotkaniu zarządu Inicjatywy Polskiej. Jednak w szeregach ugrupowania nie było zgody w tej sprawie. - Nie wyobrażam sobie, że moi wyborcy w pakiecie ze mną dostają Grzegorza Schetynę - mówiła w poniedziałek Paulina Piechna-Więckiewicz, warszawska radna, która jest kandydatką na wiceprezydenta stolicy.

Inicjatywa Polska w stolicy poparła Jana Śpiewaka, wstępując w koalicję z partią Razem, Zielonymi i stowarzyszeniem kandydata na prezydenta "Wolne Miasto Warszawa".

"W gruncie rzeczy wybór jest prosty: można budować niezależną lewicę albo skapitulować i być wasalem Schetyny" - ocenił Adrian Zandberg we wpisie na Twitterze. "Ścieżka, którą idziemy w partii Razem, jest oczywiście nieco trudniejsza" - zauważył.

Członek zarządu Razem stwierdził, że za budowanie lewicowego ugrupowania nie ma "głasków" od Tomasza Lisa czy Romana Giertycha. a budowę lewicy nie ma głasków od Lisa i Giertycha. "Ale, szczerze mówiąc, jakoś mi ich nie brak" - dodał.

W odpowiedzi na uwagę jednego z internautów, który zwrócił uwagę, że działając osobno partia Razem nie ma wpływu na politykę, Zandberg stwierdził, że "lista tych, którzy obiecywali zdobycie wpływu na PO i zrobienie z niej lewicy, a potem wtapiali się w tę konserwatywno-liberalną partię władzy, jest długa. I raczej niespecjalnie zachęcająca".