Plebiscyt "Wysokich Obcasów" został zorganizowany z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Nazwiska kandydatek proponowali czytelnicy, a listę stu kobiet na tej podstawie przygotowała redakcja tygodnika. Jak tłumaczy, świadomie zrezygnowano z umieszczenia na niej czynnych polityczek, a osoby, które na liście się znalazły, musiały spełniać takie kryteria: 1. po raz pierwszy pojawiały się tam, gdzie byli do tej pory tylko mężczyźni, przełamywały tabu, 2. efekty ich pracy były ważne dla kobiet, były wzorami do naśladowania, 3. działały na rzecz kobiet.

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone w przeddzień 11 Listopada. "Polą Stulecia" zostanie kobieta, na którą zagłosuje najwięcej osób.

Na liście są m.in. Magdalena Abakanowicz, Ewa Demarczyk, Maria Czubaszek, Maria Dulębianka, Anna Grodzka, Kora, Wanda Jakubowska, Janina Ochojska, S. Małgorzata Chmielewska czy Olga Krzyżanowska (pełna lista tutaj).

Swoje kandydatury postanowiła przedstawić również posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz.

"Chcę pokazać młodzieży polskich poważnych kandydatów na Polaków 100-lecia,w kontraście do lewackiego genderowego wygłupu GazWyb na „Polkę 100-lecia” z facetami w roli głównej" - tłumaczyła Pawłowicz w rozmowie z internautami.