- Warszawa przez ostatnie dwanaście lat się rozwijała siłą mieszkańców. Niestety samorząd był upartyjniony i nie potrafił dogonić mieszkańców. Dlatego chcę zaproponować nową jakość. Mianowicie: tu jest moja rezygnacja z członkostwa w partii, do której należę - SP (Solidarnej Polski - red.). Chcę zaproponować prawdziwą prezydenturę, bezpartyjną dla wszystkich - powiedział Jaki w pierwszej turze pytań w czasie debaty.

- Z drugiej strony mam rezygnację z członkostwa dla Rafała Trzaskowskiego, dlatego że wiele osób mówi, że jeżeli zostanie prezydentem, będzie tylko śpiącym królewiczem, za którym stał będzie układ (Marcina) Kierwińskiego i (Hanny) Gronkiewicz-Waltz. Dlatego to jest prawdziwy test na wiarygodność w polityce - kontynuował Jaki.

Relacja na żywo z debaty warszawskiej

Po zakończeniu swojej wypowiedzi wiceminister sprawiedliwości przekazał Rafałowi Trzaskowskiemu przygotowaną dla niego deklarację o rezygnacji z członkostwa w Platformie Obywatelskiej.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej odpowiedział w kolejnej rundzie debaty, przy okazji pytania o pozwolenie na organizację marszów w stolicy. -  Rozumiem, że Patryk Jaki tak wstydzi się swojej partii, że chce z niej występować i jestem w stanie to zrozumieć - stwierdził Trzaskowski.