Dziennik "Le Monde" donosi, że numery telefonów komórkowych prezydenta Macrona i innych członków rządu zostały znalezione  wśród 50 000 wytypowanych przez klientów NSO Group do potencjalnej inwigilacji przy użyciu oprogramowania szpiegowskiego Pegasus.

Lista numerów została uzyskana przez paryską organizację non-profit Forbidden Stories i Amnesty International.

Pegasus infekuje telefony komórkowe, pozwalając operatorom na wyodrębnianie wiadomości, zdjęć i e-maili, nagrywanie rozmów i potajemne włączanie mikrofonów i kamer.

Dane byłego premiera Edouarda Philippe'a również znajdowały się na liście - wraz z większością francuskiego gabinetu z 2019 roku.

NSO Group zaprzecza wszelkim nadużyciom. Rzecznik firmy powiedział "The Guardian", że Macron i francuscy urzędnicy państwowi na liście "nie są i nigdy nie byli celami Pegasusa".

- To nie jest lista celów lub potencjalnych celów klientów NSO - skomentował.

Klientem, który chciał namierzyć Macrona, była niezidentyfikowana marokańska służba bezpieczeństwa - informuje "Le Monde".

Prokuratura w Paryżu wszczęła dochodzenia w sprawie zarzutów, że marokańskie służby wywiadowcze wykorzystywały Pegasusa do szpiegowania polityków, dziennikarzy i działaczy praw człowieka w wielu krajach, w tym we Francji.

Dochodzenie zbada 10 zarzutów, w tym, czy doszło do naruszenia prywatności, nieuczciwego dostępu do osobistych urządzeń elektronicznych i związku przestępczego.

Wspólne dochodzenie "Le Monde", "The Washington Post", "The Guardian" i innych mediów, oparte na liście numerów telefonów, sugerowało, że globalne śledzenie z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania NSO Group było bardziej rozległe niż wcześniej sądzono.

Agencje informacyjne poinformowały, że były w stanie połączyć ponad 1000 numerów na liście z konkretnymi osobami, w tym ponad 600 polityków, urzędników państwowych i 189 dziennikarzy.