Prezydent przypomniał w rozmowie z TVN24 słowa Jana Pawła II, który mówił, że "Polska potrzebuje Europy, Europa potrzebuje Polski". - Myśmy wiele dzięki UE zyskali, ale też UE zyskała dzięki Polsce. Gospodarczo Europa zyskała na tym, że wielki kraj, jakim jest Polska, otworzył przed nią swój rynek - mówił prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że w 2003 roku był zwolennikiem członkostwa Polski w UE i w referendum akcesyjnym głosował za wejściem Polski do Unii.

- Jestem zwolennikiem naszej obecności w UE, zawsze byłem - dodał.

Jednocześnie prezydent przyznał, że są w Polsce siły, które sprzeciwiają się obecności w UE (nawiązał m.in. do Marszu Suwerenności, który przeszedł 1 maja ulicami Warszawy). - W Polsce mamy demokrację - zaznaczył.

Prezydent dodał, że bardziej "martwi go sytuacja, gdy poważni politycy wychodzą i mówią, że ktoś chce wyprowadzić Polskę z UE i że to jest realne". - To nierealne - zapewnił. Jego zdaniem żadna poważna siła polityczna w Polsce nie chce do tego doprowadzić.

Jednocześnie prezydent zaznaczył, że UE trzeba naprawiać. - Dlaczego Brytyjczycy powiedzieli UE nie? - pytał retorycznie.

Na pytanie o to, czy zdecydował już o tym, że będzie ubiegać się o reelekcję, Andrzej Duda odparł: - Czuję się względnie młodo.

A czy PiS mógłby wystawić innego niż on kandydata w wyborach prezydenckich? - Wszystko w polityce teoretycznie jest możliwe, ale tylko teoretycznie - odparł.