Partia Konserwatywna w porównaniu z wyborami z 2014 roku straciła 14,9 proc. głosów i z wynikiem 9,1 proc. zapewniła sobie zaledwie 3 mandaty w nowym PE. Wynik osiągnięty przez rządzących krajem torysów dał im dopiero piąte miejsce w wyborach.

Na drugim miejscu uplasowali się proeuropejscy Liberalni Demokraci - zagłosowało na nich 20,3 proc. wyborców, co przełoży się na 15 mandatów.

Partia Pracy uzyskała 14,1 proc. głosów - i 10 mandatów w nowym PE.

Zieloni z poparciem 12,1 proc. zdobyli 7 mandatów.

Żadnych mandatów w PE nie uzyskała Szkocka Partia Narodowa, powstałe przed wyborami do PE ugrupowanie Change UK, ani Partia Niepodległości Wielkiej Brytanii. Jeden mandat w PE będzie miała walijska partia Plaid Cymru.

73 europosłów wybranych w Wielkiej Brytanii może nigdy nie objąć mandatów, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z UE przed 1 lipca, kiedy ukonstytuuje się nowy Parlament Europejski.

Nigel Farage, lider Partii Brexitu podkreślił po ogłoszeniu wyników, że po raz pierwszy w historii partia mająca zaledwie sześć tygodni wygrała wybory ogólnokrajowe.

Z kolei Boris Johnson, były szef MSZ, kandydat na nowego lidera torysów ocenił, że wyborcy ukarali dwie największe partie w Wielkiej Brytanii (labourzystów i torysów) za to, że politycy tych partii nie potrafili przeprowadzić brexitu.