Według cząstkowych wyników wyborów, pochodzących z 99,31 proc. obwodowych komisji wyborczych, Prawo i Sprawiedliwość uzyskało poparcie 45,56 proc. głosujących, dystansując Koalicję Europejską (38,30 proc.). W podziale mandatów będzie uczestniczyć także Wiosna Roberta Biedronia (6,04 proc.).

Śledź naszą relację na żywo

Jarosław Wałęsa, startujący z ostatniego miejsca na liście Koalicji Europejskiej w okręgu pomorskim, uzyskał trzeci wynik. Głosowało na niego prawie 69 tys. wyborców (dane z 91,48 proc. obwodowych komisji), co jest słabszym wynikiem, niż liczba głosów oddanych na Magdalenę Adamowicz (druga na liście) i Janusz Lewandowski ("jedynka"). Według analiz, syn byłego prezydenta nie uzyska mandatu do PE.

Wałęsa w rozmowie z Radiem Gdańsk ocenił jednak, że Koalicja Europejska odniosła w wyborach sukces. - Dało się nam stworzyć Koalicję Europejska zrzeszającą kilka ugrupowań i z tego należy się cieszyć - stwierdził. - Przez noc myślałem, że ten wynik dwóch największych ugrupowań się zbliży, a nie oddali. Także pod tym względem rzeczywiście mamy jeszcze dużo pracy - zaznaczył.

- Teraz już trzeba myśleć o jesieni. O tym, jak można poszerzać tę formułę Koalicji, tak, żeby już na jesieni wynik uległ zmianie - powiedział Jarosław Wałęsa.

- Można odnieść wrażenie, że wyborcy PiS zmobilizowali się w stu procentach. Nasi wyborcy nie do końca zdecydowali się pójść na te wybory. Tutaj należy zapytać, co można zrobić, żeby zaktywizować naszych wyborców, albo potencjalnych wyborców, którzy byliby gotowi zagłosować na nas. Na pewno najbliższe tygodnie będą taką analizą, co można zrobić więcej - dodał.