To ostatnie planowane zmiany w rządzie przed jesiennymi wyborami. Dla PiS nowością są mandaty dla dwóch osób – rzecznik rządu Joanny Kopcińskiej i minister rodziny Elżbiety Rafalskiej. To właśnie poszukiwania kandydatów na te dwa stanowiska sprawiają, że plany rekonstrukcji musiały ulec zmianie.

Każda decyzja o nominacji traktowana jest indywidualnie, ale ostatnie ustalenia zapadną na linii premier Mateusz Morawiecki – prezes Kaczyński. Poza wymianą ministrów biorących mandaty mają być jeszcze dwie zmiany. Teresa Czerwińska odejdzie z rządu (decyzję podjęła już wiele tygodni temu, ale przekonano ją do pozostania do wyborów). Może zastąpić ją ktoś spoza sfer politycznych. Alternatywa to przejięcie kierowania resortem przez samego premiera Morawieckiego z kluczową rolą obecnego wiceministra Leszka Skiby. W tym kontekście pojawiło się też nazwisko Jacka Sasina, obecnie szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów.

To nie koniec zmian. Witolda Bańkę jako ministra sportu – jak wynika z naszych informacji – może zastąpić Anna Krupka, dotychczasowa wiceminister. Bańka został wybrany na szefa agencji antydopingowej WADA.

Politycznie kluczowa zmiana, jeśli chodzi o czlonków rządu, którzy wybierają się do PE, dotyczy MSWiA. Na korytarzach ministerstwa można usłyszeć, że w grę wchodzi wiceminister Paweł Szefernaker lub Krzysztof Sobolewski, bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego i Joachima Brudzińskiego.

Trudna sytuacja jest w resorcie rodziny, bo mandat Elżbiety Rafalskiej jest dużym zaskoczeniem. W resorcie mówi się, że jej następcą może być obecny wiceminister Stanisław Szwed. Jego atutem mają być dobre relacje z Solidarnością (sam jest jej działaczem).

Ostateczne decyzje nie zapadły, tak jak w przypadku osoby rzecznika rządu. Poszukiwania trwają. Tak jak ustalenia, kto zastąpi Patryka Jakiego na stanowisku szefa komisji weryfikacyjnej. Najczęściej pada nazwisko Sebastiana Kalety. Najbardziej prawdopodobny termin rekonstrukcji to początek przyszłego tygodnia. Przed zaprzysiężeniem nowych ministrów odbędzie się jeszcze posiedzenie Komitetu Politycznego PiS.

W partii spekuluje się też, że nowym rzecznikiem PiS i wicemarszałkiem Sejmu może być Elżbieta Witek, wcześniej m.in. szefowa gabinetu premier Beaty Szydło. Jej nazwisko pojawia się też w kontekście resortu spraw wewnętrznych.