Uchwała w sprawie ostatnich wydarzeń na Ukrainie została przyjęta w Sejmie przez aklamację. Projekty złożyły PiS i Solidarna Polska, a pozostałe kluby wnosiły do niego uwagi na konwencie seniorów.

Sejm potępił użycie siły i zaapelował o pokojowy przebieg manifestacji w Kijowie i innych miastach. Wyraził też solidarność z Ukraińcami, którzy manifestują poparcie dla integracji.

Opozycja chciała, by Sejm zaapelował do rządu o działania dyplomatyczne na rzecz zaproponowania Ukrainie lepszych warunków stowarzyszeniowych, ale ostatecznie poparła wypracowany tekst. – Trzeba było znaleźć kompromis – tłumaczy rzecznik PiS Andrzej Duda.

Z rozmów „Rz" z politykami różnych partii wynika, że popierają starania na rzecz zniesienia wiz. – Ukraińcy jeżdżą na dowód do Rosji . To trudny postulat, ale ważny – mówi „Rz" Tadeusz Iwiński z SLD. – Jest apel do parlamentów o ułatwienia wizowe – wskazuje szef Klubu PO Rafał Grupiński i dodaje, że wizy to element szerszego porozumienia w UE.

Działania w Parlamencie Europejskim w tej sprawie obiecują eurodeputowani. Przedstawiciele PO i PiS chcą, by na najbliższym posiedzeniu odbyła się debata o Ukrainie, zakończona przyjęciem rezolucji.

W projekcie EPP, największej frakcji PE, znalazł się postulat zniesienia wiz. Zgłosił go Jacek Protasiewicz (PO). Powinien on uzyskać poparcie polskich europosłów, ale może podzielić poszczególne frakcje według interesów narodowych.

Zdaniem Ryszarda Czarneckiego (PiS) działania powinien podjąć również MSZ. – Taki postulat trzeba zgłosić do Rady UE. Przed marcowym szczytem UE–Ukraina potrzebna jest jakaś oferta – ocenia.

Ta kwestia pojawia się podczas rozmów premiera Donalda Tuska z unijnymi przywódcami – informuje KPRM.