SLD, Wiosna i Razem ogłosiły, że wystartują wspólnie w wyborach parlamentarnych 19 lipca, po tym jak Platforma Obywatelska zdecydowała, iż w tworzonej przez nią Koalicji Obywatelskiej nie będzie miejsca dla SLD. 

W wyborach do Parlamentu Europejskiego SLD startowało pod szyldem Koalicji Europejskiej, w której skład - oprócz Sojuszu - wchodziły jeszcze: PO, PSL, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni. Wiosna startowała pod własnym szyldem, a Razem tworzyło Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem.

Koalicja Europejska zdobyła w tych wyborach 38,47 proc. głosów, co przełożyło się na 22 mandaty, z czego 5 mandatów przypadło politykom związanym z SLD.

Wiosna z wynikiem 6,06 proc. zdobyła 3 mandaty w PE.

KKW Lewica Razem zdobyła 1,24 proc. głosów.

Po wyborach do PE SLD postulowało utrzymanie Koalicji Europejskiej, jednak PO uzależniała to od tego, czy do takiej koalicji wejdzie PSL. PSL wykluczyło jednak koalicję z lewicą przed wyborami do Sejmu i utworzyło własną Koalicję Polską.

SLD, Wiosna i Razem trzy tygodnie po ogłoszeniu decyzji o starcie w wyborach poinformowały, że wystartują jako Komitet Wyborczy Lewica, dla którego bazą organizacyjno-prawną będzie SLD. W praktyce oznacza to, że koalicja wystartuje w wyborach jako Sojusz Lewicy Demokratycznej, który zmienił swój skrót z SLD na Lewica. To zaś oznacza, że listę SLD, Wiosny i Razem obowiązywać będzie 5-procentowy próg wyborczy dla partii, a nie 8-procentowy dla koalicji.

Szefem sztabu wyborczego Lewicy został Robert Biedroń, który nie wystartuje w wyborach parlamentarnych.

A kto, zdaniem Polaków, powinien być rzeczywistym liderem takiej zjednoczonej lewicy? 20,6 proc. uczestników sondażu SW Research dla rp.pl uważa, że powinien być nim Robert Biedroń. Zdaniem 13,7 proc. liderem Lewicy powinien być Adrian Zandberg. 10,4 proc. wskazuje Włodzimierza Czarzastego, a zdaniem 14,1 proc. rolę lider Lewicy powinien odgrywać inny polityk. 41,3 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

- Częściej na Roberta Biedronia w roli lidera lewicy wskazywali mężczyźni (21%), osoby do 24 lat (27%) oraz badani o wykształceniu podstawowym/gimnazjalnym (31%). Takiego lidera Lewicy częściej też wybierały osoby o dochodzie netto powyżej 5000 zł (28%) oraz badani z największych miast (26%) - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.