- 1 października podczas expose w Sejmie przedstawiłam plan, który z czystym sumieniem mogę nazwać jako racjonalny. 50 procent tego, co wówczas zadeklarowałam, zostało zrealizowane - powiedziała na początku wystąpienia po posiedzeniu KPRM premier Ewa Kopacz. Jak zauważyła, na konferencji są z nią ludzie w różnym wieku, różnych zawodów i z różnych stron Polski. - Łączy tych ludzi jedno - dotrzymałam danej im obietnicy - oświadczyła Kopacz.

Powiedziała, że w podsumowaniu pół roku rządów zacząć chce od tego, czego nie udało jej się zrobić. - Język debaty publicznej staje się bardziej brutalny. Boli mnie, gdy próbuje się dla celów politycznych straszyć Polaków. Było to widać przy kwestii in vitro - powiedziała Ewa Kopacz. Premier dodała, że chciała zmienić stan debaty publicznej. - To się nie udało ze względu na radykalizm oponentów - stwierdziła.

Ewa Kopacz zaznaczyła, że wiele miejsca w swoim październikowym expose poświęciła kwestii obronności. Przyznała, że silna polska armia to fundament bezpieczeństwa. Dodała, że rząd przyjął plan 2% PBK na obronność.

Premier dodała, że rząd prowadzi aktywną politykę prorodzinną. - Zwiększono fundusze na żłobki, poprawiliśmy funkcjonowanie ulg podatkowych - wyliczała Kopacz. Wspomniała też o tym, że jeszcze w tym roku powstanie 100 domów Seniora.

Ewa Kopacz zaznaczyła również, że Rada Ministrów pracuje nad nową ordynacją podatkową. - Dziś projekt znajduje się na etapie konsultacji społecznych. Fundamentem nowej ordynacji ma być upodmiotowienie podatnika, jako tego, który składając daninę publiczną ma być przez swoje państwo przede wszystkim szanowany, bo to z pieniędzy podatników żyją urzędnicy a państwo może funkcjonować - powiedziała premier.

Wspomniała też o tym, że rząd dokonał waloryzacji rent i emerytów. - Przeznaczyliśmy na ten cel 3,5 mld zł - powiedziała Kopacz.

Jak zaznaczyła, zrealizowała też swoją obietnicą dotyczącą wydłużenia programu de minimis do roku 2016 i rozszerzenia go o wsparcie dla przedsiębiorców na rzecz eksportu ich produkcji. - Z gwarancji tych skorzystało prawie 74 tys. przedsiębiorców - zaznaczyła.

Premier powiedziała, że fundamentem polityki zagranicznej rządu jest wiarygodność wśród partnerów z NATO i UE. - Stawiamy na te wartości w polityce zagranicznej, które są gwarantem wolności niezależności - dodała Kopacz. - Dzięki naszej konsekwencji i działaniom udało się utrzymać solidarność państw UE w sprawie sankcji wobec Rosji i rosyjskiej agresji na Ukrainie - skonkludowała premier.

W swoim wystąpieniu wspomniała także, że jednym z istotnych celów jej rządu była taka polityka społeczna i gospodarcza, która sprawi, że miejsc pracy będzie w Polsce coraz więcej. - Dziś ponad 16 milionów Polaków ma pracę. To największa liczba po 1989 roku - powiedziała przy tej okazji premier i zapewniła, że rząd będzie nadal ciężko pracować, aby w bezpiecznej Polsce żyły bezpieczne rodziny.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Na koniec Ewa Kopacz podziękowała za pół roku rządów. - Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do realizacji naszych planów dla Polski - powiedziała. - Chciałam podziękować Polakom za mnóstwo życzliwości, z którą się spotykam. Zawsze pamiętam, że moim pracodawcą są Polacy - dodała.

Ewa Kopacz jest premierem od 22 września 2014 roku, 1 października 2014 roku wygłosiła expose, tego samego dnia jej gabinet uzyskał w Sejmie wotum zaufania.

- Wszystkie moje decyzje i działania mojego nowego rządu będą podejmowane nie w oparciu o polityczne kalkulacje, ale będą miały jeden cel - szeroko pojęte bezpieczeństwo polskich rodzin - zapewniała szefowa rządu w październiku zeszłego roku.

W expose padło wiele obietnic i zapowiedzi - począwszy od zwiększenia wydatków na bezpieczeństwo Polski do 2 proc. PKB w roku 2016, wprowadzenia urlopów macierzyńskich dla osób niezatrudnionych na etatach i zasady "złotówka za złotówkę" dla rodziców pobierających zasiłki i przekraczających próg dochodowy; poprzez zapowiedzi ułatwień dla podatników i przedsiębiorców, aż po obietnicę kolejnych darmowych podręczników czy zakazania sprzedaży "śmieciowego jedzenia" w szkołach.

Czytaj także: Ewa Kopacz podsumuje pół roku rządów