Po wyborczym triumfie PiS utrzymuje pozycję lidera w badaniach preferencji partyjnych, które dla „Rzeczpospolitej" przeprowadza pracownia IBRiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego z wynikiem 36 proc. wyraźnie wyprzedza pozostałe siły polityczne.

W PiS trwają rozmowy na temat podziału resortów. Jak nieoficjalnie informują „Fakty" TVN, skład nowego rządu mamy poznać w piątek. We wtorek w siedzibie partii przy Nowogrodzkiej odbyło się w tej sprawie spotkanie Beaty Szydło z Jarosławem Kaczyńskim. Z nieoficjalnych informacji wynika, że stanowisko marszałka Sejmu ma objąć Marek Kuchciński, a wicemarszałka Ryszard Terlecki.

W sondażu IBRiS najbliżej formacji tworzącej nowy rząd uplasowała się Platforma Obywatelska. Swoje sympatie dla niej deklaruje 19 proc. badanych. To o 3 punkty procentowe mniej niż w ostatnim pomiarze i o 5 punktów mniej, niż ugrupowanie Ewy Kopacz osiągnęło w wyborach 25 października.

Do siedmiu punktów stopniała przewaga, jaką partia Kopacz ma nad Nowoczesną Ryszarda Petru. To właśnie formacja ekonomisty zyskuje najwięcej, bo aż 6 punktów procentowych od ostatniego pomiaru i 5 punktów w stosunku do wyborczego wyniku. Poparcie dla sejmowych debiutantów deklaruje już 12 proc. ankietowanych.

Rosnące sondaże skupionej wokół wyrazistego lidera Nowoczesnej to dziś największe wyzwanie dla podzielonej wewnętrznymi konfliktami Platformy.

Duży wzrost poparcia notuje także komitet Kukiz'15, czyli druga formacja, która w Sejmie znalazła się po raz pierwszy. Według najnowszego pomiaru swoje sympatie dla ruchu muzyka wyraża już 10 proc. badanych. To o 4 punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu oraz punkt więcej niż w wyborach 25 października.

Najnowszy sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej" pokazuje także utrzymujący się tzw. efekt Zandberga (Adrian Zandberg to jeden z liderów Partii Razem), który po przedwyborczej debacie przyniósł gwałtowny wzrost poparcia dla Razem. Z badania wynika, że na tworzoną przez młodych lewicowców partię chce głosować już 5 proc. respondentów. Poprzednio takie preferencje deklarował tylko 1 proc. badanych, a w wyborach na Razem swój głos oddało 3,5  proc. wyborców.

Sondażowe spadki notuje Polskie Stronnictwo Ludowe. Poparcie dla niego spadło o 2 punkty procentowe i wynosi już tylko 4 proc.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

W trudnej sytuacji pozostaje też Zjednoczona Lewica, której w wyborach nie udało się przekroczyć 8-procentowego progu wyborczego. Według badania sympatię dla koalicji deklaruje 6 proc. badanych. To o 5 punktów procentowych mniej niż przed dwoma tygodniami.

W miejscu stoją zaś notowania formacji Janusza Korwin-Mikkego. Podobnie jak w ostatnim pomiarze również w obecnym partię KORWiN popiera 4 proc. respondentów. Podobny wynik ugrupowanie osiągnęło też w wyborach.