W poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" piszemy, że Komisja Europejska ma wątpliwości czy nowy podatek od sklepów wielkopowierzchniowych jest zgodny z unijnymi przepisami. - To jest postępowanie przeciwko podatkowi, a nie Polsce. Nie może być tak, że kogoś się karze, bo jest duży – powiedział Jakubiak, który nie zgadza się z wprowadzeniem podatku. - Jako Kukiz’15, zamiast CIT, chcemy podatek obrotowy. Wtedy sieci będą płaciły proporcjonalnie tyle, co małe sklepy – dodał.

Posła pytaliśmy też o powrót przepisu o karaniu przedsiębiorców, którzy działają na szkodę własnej spółki, co planuje resort sprawiedliwości. - Cały czas to istnieje. Każda kontrola ma na celu sprawdzenie czy państwo nic nie traci – mówił Jakubiak. - Gdy mówi się o takich karach; to żeby pan wicepremier Mateusz Morawiecki czy premier Beata Szydło nie dziwili się, jeśli większość przedsiębiorców wyjedzie do Czech. Trzeba zrobić rewolucję podatkową, a nie: tu łatka, tam łatka – dodał.

Wiceszef klubu Kukiz’15 mówił, że popiera reformę edukacji proponowaną przez PiS. Jego zdaniem, błędem były zmiany, które wprowadziła PO. - Dziwię się wrzawie, bo PiS mówił o tym ponad rok temu w kampanii – zauważył Jakubiak. - Moim zdaniem nie zdało to egzaminu, znam to na własnym przykładzie – mówił o gimnazjach poseł.

Jakubiak zapowiedział złożenie przez Kukiz’15 ustawy antysitwowej, która miałaby ograniczać umieszczanie ludzi jednej partii w spółkach Skarbu Państwa. - Polska jest tortem wyrywanym przez partiokrację. Przeciwstawiamy się temu od samego początku – komentował. - Państwo jest obywateli, ale niestety pan (Aleksander) Kwaśniewski z panem (Ryszardem) Kaliszem, wprowadzili taki próg frekwencyjny przy referendum, żeby obywatele nie mogli o niczym decydować - ubolewał.

- Pan Dawid Jackiewicz jest przedstawicielem jednej z partii. Nie widzę różnicy między PiS a PO, które wstawiają wszędzie swoich ludzi – mówił Jakubiak. - Każdy może być urzędnikiem wysokiego szczebla, nie mając kompetencji, bo i tak nie ponosi żadnej odpowiedzialności – dodał.

Wiceprzewodniczący Kukiz’15, powołując się na swoje wojskowe doświadczenie mówił, że dla niego nie ma wątpliwości, iż uderzenie w brzozę mogło doprowadzić do utraty skrzydła przez Tu-154 w Smoleńsku. - Absolutnie uprawnione jest twierdzenie, że brzoza mogła ściąć skrzydło – mówił Jakubiak. W jego opinii, nawet ptak może być przyczyną uszkodzenia skrzydła.

- Dzisiejszy PiS, z tą swoją arogancją, jest tworem, który utworzyła Platforma Obywatelska – powiedział Jakubiak. - Smoleńsk jest ofiarą wojny PO z PiS i ta wojna do dzisiaj trwa. Ci, którzy zginęli tam, można używać stwierdzenia, że oni polegli właśnie na tej wojnie – zakończył poseł.

#RZECZoPOLITYCE: Marek Jakubiak o podatku handlowym