Reklama

Kazimierz Kik o rządach PiS i sytuacji prezydenta Andrzeja Dudy

Politolog Kazimierz Kik uważa, że gdyby doszło do przeciwstawienia się prezydenta większości parlamentarnej, byłby to wielki sukces opozycji.

Aktualizacja: 07.12.2016 11:29 Publikacja: 07.12.2016 11:18

Kazimierz Kik

Kazimierz Kik

Foto: rp.pl

Kazimierz Kik, pytany w programie #RZECZoPOLITYCE o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi w sprawie ustaw o reformie edukacji i dotyczącej prawa o zgromadzeniach, odpowiedział, że to przede wszystkim Prawo i Sprawiedliwość jest w trudnej sytuacji.

- Ustąpienie na jednym z odcinków doprowadzi do triumfalizmu opozycji. PiS nie może sobie pozwolić na kapitulację - powiedział politolog.

Dodał, że prezydent Andrzej Duda jest sygnatariuszem programu zrealizowanego przez rząd. - Gdyby doszło do przeciwstawienia się prezydenta większości parlamentarnej, to byłby wielki sukces opozycji, mogłaby zawalczyć o prezydenta, doprowadziłoby to do rozszczepienia obozu rządzącego - ocenił Kazimierz Kik.

W ocenie politologa, PiS nie może się cofnąć. - Raczej przegrać, zginąć walcząc, niż cofnąć się. Każdy krok dla PiS wstecz oznacza krok do przodu dla jednoczącej się opozycji - powiedział Kazimierz Kik.

Politolog zwrócił uwagę na to, że partia rządząca, jeśli chce utrzymać władzę, powinna zabiegać o rozszerzenie grupy poparcia. - PiS ma 18 procent ze 100 proc. uprawnionych do głosowania. Zasadniczym ich zadaniem powinno być poszerzenie bazy zarządzania - ocenił Kazimierz Kik.

Reklama
Reklama

W ocenie politologa, PiS powinno się koncentrować na przesłaniu, jakie głosi prezydent Andrzej Duda. - Łączyć, jednoczyć Polaków. To słuszny kierunek wskazany przez prezydenta. W polityce rządu mamy natomiast działania, które zmierzają w kierunku odwrotnym. Emerytury dla SB, prawo o zgromadzeniach, media – prowadzą do zawężenia bazy społecznej dla rządzących i dają paliwo dla działań opozycji, która może posługiwać się destrukcyjnymi, negatywnymi sposobami działania, nic nie proponujące ze swojej strony, a wskazując błędy rządzących - przyznał Kazimierz Kik.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Materiał Promocyjny
MLP Group z jedną z największych transakcji najmu w Niemczech
Polityka
Święta u polityków. Pałac bez Chanuki, Sejm bez szopki
Polityka
Strategia USA kolejnym tematem, który dzieli PiS. Na dwulecie rządu – dobre nastroje w KO
Polityka
Kaczyński został zapytany o spory w PiS. „To pytanie do pana Morawieckiego”
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Polityka
Nowy sondaż: KO na czele, sześć partii w Sejmie
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama