W internecie odniosła się do sobotnich wydarzeń w katowickim MCK, gdzie odbywały się obrady prawników i gdzie wybuczano słowa prezydenta Andrzeja Dudy, odczytane przez ministra Andrzeja Derę.

Prezydent podkreślił w swoim liście, że konstytucja zakazuje sędziom przynależności do partii politycznych i angażowania się w działalność publiczną.

– Sędziowie nie powinni recenzować pracy innych organów publicznych oraz występować jako strona debaty politycznej, światopoglądowej czy etycznej – napisał prezydent. Część zgromadzonych w MCK zaczęła skandować „Konstytucja", a później większość gości wyszła z sali.

O apolityczność sędziów w publicznym wpisie na Facebooku dopytuje posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

"Prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen LENAERTS na agresywnie, wojowniczo antyrządowym,politycznym zjeździe polskich sędziów,adwokatów i radców w Katowicach????? A jak się to ma do OBOWIĄZKU NEUTRALNOŚCI unijnych organów i urzędników unijnych?" – stawia pytanie posłanka (pisownia oryginalna - red.).

I dalej: "A jak się to ma do NAKAZU APOLITYCZNOŚCI sędziego unijnego trybunału?"

Zdaniem posłanki prezes TSUE wziął udział w politycznym wiecu w Polsce po stronie opozycji, przeciwko konstytucyjnemu, legalnemu rządowi, co całkowicie podważyło jego wiarygodność i bezstronność jako unijnego arbitra.

Pawłowicz ma też zastrzeżenia co robił na kongresie aktualny sędzia unijnego Trybunału Marek Safjan czy wiceprezydent Europejskiego Zrzeszenia Sędziów Europejskich dla Demokracji i Wolności. "Przecież też sędzia,i też ZOBOWIĄZANY nakazem apolityczności I neutralności?" – zauważa posłanka.

Jej zdaniem Kongres Prawników w Katowicach powiedział prawdę też o europejskich tzw.elitach sędziowskich, które "które tak,jak polscy sędziowie łamią podstawowe standardy sędziowskiej etyki i konstytucyjne nakazy mające gwarantować obiektywizm wymiaru sprawiedliwości".

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ