Nuria de Gispert i Catala: Za późno na kompromis ws. Katalonii

- Nie cofniemy się - zapowiada przed referendum ws. niepodległości Katalonii Nuria de Gispert i Catala, przewodnicząca parlamentu tego regionu w latach 2010–2015.

Aktualizacja: 08.09.2017 14:34 Publikacja: 07.09.2017 19:35

Nuria de Gispert i Catala: Za późno na kompromis ws. Katalonii

Foto: Convergencia Democretica de Catalunya (De Gispert faristol Parlament) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Nuria de Gispert i Catala, przewodnicząca parlamentu Katalonii w latach 2010–2015

Rzeczpospolita: Kompromis z Madrytem jest jeszcze możliwy?

Nuria de Gispert i Catala: Jeśli w referendum 1 października większość głosujących opowie się za niepodległością, możemy tylko rozmawiać o trybie, w jakim zostanie dokonana secesja. Nie cofniemy się. Chyba że premier Mariano Rajoy przedstawi projekt szerszej autonomii i zgodzi się, aby Katalończycy mogli w nowym głosowaniu wybrać między tą szerszą autonomią a pełną niepodległością. Możliwość porozumienia między władzami w Madrycie i Barcelonie wyczerpała się, teraz o swoim losie musi się wypowiedzieć naród kataloński.

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii orzekł, że referendum jest nielegalne. Pani całe życie była adwokatem. Nie jest pani ciężko działać wbrew prawu?

Jest, a raczej było. Całe życie negocjowałam z państwem hiszpańskim zgodnie z prawem. Ale kiedy w 2010 r. Trybunał Konstytucyjny odrzucił projekt poszerzenia statusu autonomii, zrozumiałam, że to do niczego nie prowadzi. Bo Trybunał przekształcił się w organ polityczny, jest obsadzony przez ludzi, którzy nie powinni w nim zasiadać. W historii narodów dochodzi do punktu, w którym nie mogą już dłużej się rozwijać w ramach dotychczasowego systemu prawnego i muszą przeskoczyć do nowego, własnego.

Co się stanie 2 października, jeśli w referendum zwyciężą separatyści?

Powołamy forum obywatelskie, które w ciągu pół roku opracuje projekt nowej konstytucji dla republikii katalońskiej. Kiedy zostanie ona zatwierdzona przez parlament oraz w drodze nowego referendum, odbędą się kolejne wybory. Powstanie nowe państwo w Europie.

Nie obawia się pani, że Mariano Rajoy wyśle czołgi na ulice Barcelony?

Nie, ponieważ Hiszpania jest dziś bardzo słaba. No i jest to państwo prawa.

I zrzeknie się pani obywatelstwa hiszpańskiego?

Nie! Przyjmę obywatelstwo katalońskie, ale zachowam też hiszpańskie. Jestem bardzo zżyta z Hiszpanami, w końcu jako Katalończycy żyjemy z nimi 500 lat!

Polityka
Nowy traktat z Niemcami? Polska sceptyczna
Polityka
Najtrudniejszy wybór kanclerza w historii RFN
Polityka
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Polityka
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Polityka
Parada zwycięstwa w Moskwie: Władimir Putin w strachu czeka na gości
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku