Ruch Kukiz'15 opowiada się za wprowadzeniem powszechnego dostępu do broni. Argumenty przeciw takiemu rozwiązaniu wymienił Ryszard Petru.

"Jeśli pozwolimy ludziom wziąć broń do ręki, wcale nie staniemy się przez to bezpieczniejsi. Im więcej broni na ulicach, tym większa pewność, że ktoś jej użyje, zarówno dorosły jak i dziecko. W awanturze w korku, pod presją w pracy, na szkolnym boisku by zaimponować kolegom, w aktach przemocy domowej, pod wpływem alkoholu lub przypadkowo, gdy źle zabezpieczona wystrzeli w trakcie pokazywania jej kolegom przez nasze dzieci' - napisał lider Nowoczesnej.

Jego słowa skomentował poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak. -Pan Ryszard opisuje przypadki, w których zapewne przewiduje swoje reakcje. Gdyby posiadał broń, to pewnie to wszystko by miało miejsce - powiedział w rozmowie z portalem wSensie.tv.

- Ja myślę, że w odpowiedzialności swojej, wiedząc, jakie ma się wady, pan Ryszard Petru nie zdecyduje się na posiadanie broni. Ja jestem posiadaczem broni, wiem, jaka to jest odpowiedzialność, sam ją wziąłem na siebie i tyle. Natomiast to jest moja decyzja i żaden pan Ryszard Petru nie będzie tutaj decydował o tym, czy ja decyzję taką mam podejmować, czy nie - dodał.