Aktualną listę uprawnionych organizacji znajdziemy na stronie internetowej www.pozytek.gov.pl. Ostateczna treść wykazu zostanie opublikowana 15 marca 2013 r. Obecnie znajduje się w nim 7290 organizacji (w zeszłym roku było 7022). To około 85 proc. wszystkich podmiotów, które mają status opp.
Każda organizacja pożytku publicznego musi publikować sprawozdanie finansowe i merytoryczne w prowadzonej przez nasz departament elektronicznej bazie. Sankcją za niedopełnienie tego obowiązku jest skreślenie z listy uprawnionych do zbierania 1 proc. PIT. Jeśli więc chcemy się dowiedzieć, na co wybrana fundacja lub stowarzyszenie wydaje pieniądze, najlepiej przejrzeć te sprawozdania (można je znaleźć bezpośrednio na stronie http://sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl).
Oprócz podstawowych danych o organizacji znajdziemy tam szczegółowe informacje dotyczące m.in. przychodów i kosztów, np. o zatrudnianych osobach i ich wynagrodzeniach. Organizacja musi też dokładnie rozliczyć środki z 1 proc. podatku.
Poza przejrzeniem sprawozdań warto jednak przeprowadzić coś w rodzaju wywiadu środowiskowego – popytać znajomych, przejrzeć informacje w Internecie. Niektóre organizacje balansują bowiem na granicy prawa, działając jak klasyczni pośrednicy – zbierają pieniądze z 1 proc. dla innych, nieuprawnionych podmiotów, pobierając za to pewną prowizję (ukrytą często pod inną nazwą). Taka działalność kłóci się z ideą funkcjonowania sektora organizacji pozarządowych i powinniśmy się zastanowić, czy warto ją wspierać.
—oprac. wp