Podopieczni organizacji dobroczynnych nie mogą liczyć na uniknięcie podatku od otrzymanej pomocy, chyba że wystąpią o jego umorzenie. Takie wyjaśnienia nadesłało do redakcji „Rz" biuro prasowe MF.
Resort stwierdza, że nie planuje zmian w zakresie opodatkowania wartości świadczeń otrzymanych od organizacji pożytku publicznego (OPP) przez osoby fizyczne. Wskazuje też na art. 67a ordynacji podatkowej przewidujący możliwość m.in. odroczenia płatności podatku, rozłożenia go na raty albo umorzenia. Decyduje o tym naczelnik urzędu skarbowego.
opisaliśmy kłopoty, na jakie są narażone osoby otrzymujące od OPP wsparcie w postaci np. sprzętu do rehabilitacji albo wyjazdów służących poprawie zdrowia. Zależnie od formy tego wsparcia podopieczny powinien zapłacić podatek od darowizny albo PIT od przychodu w naturze.
Pytani przez „Rz" eksperci wskazują przy tym na niekonsekwencję ustawodawcy, który dał przywileje podatkowe organizacjom pożytku publicznego, ale nie rozciągnął ulg na ich podopiecznych. Taki stan prawny potwierdził zresztą Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 lutego 2011 r. (sygn. II FSK 1744/09).