Zmiany wprowadzone w 2022 r. przez Polski Ład dotknęły praktycznie wszystkich podatników i płatników PIT. Nadchodzi czas rozliczeń rocznych, a wraz z nim pytanie jak prawidłowo wyliczyć podatek za 2022 rok? Jest kilka zagadnień, które mogą spędzać sen z powiek. I pracodawcom, i pracownikom.

1.     Ulga dla klasy średniej

Ulga ta miała być rekompensatą za nieodliczanie składki zdrowotnej. Tyle, że w połowie 2022 roku została zlikwidowana. Co teraz? Wszak za cały rok podatnicy rozliczą się bez ulgi, ale za to z niższą stawką podatkową (12 proc. zamiast 17 proc.). Czy oznacza to, że stosujący ją podatnicy będą musieli dopłacić podatek? Niestety, może się tak zdarzyć.

2.     Kwota zmniejszająca podatek

Przy kwocie wolnej 30 tys. zł i 17 proc. stawce podatku pracownicy, emeryci, przedsiębiorcy opodatkowani według skali płacili miesięcznie o 425 zł mniejsze zaliczki. Ponieważ 1 lipca 2022 r. stawka podatku została zmniejszona do 12 proc., spadła także kwota zmniejszająca podatek – z 425 zł do 300 zł. Czy będzie wiązało się to z obowiązkiem dopłaty podatku? Wydaje się, że nie powinno.

3.     Składka zdrowotna

Od 1 stycznia 2022 r. zlikwidowano możliwości odliczania od podatku składki zdrowotnej. Ale Polski Ład 2.0 z 1 lipca 2022 r. pozwolił wybranym podatnikom prowadzący działalność odliczyć część składki od dochodu lub podatku (ewentualnie ujęcia jej w kosztach). Czy zatem w PIT rocznym wykazać będzie można jedynie składki, których wymiar nastąpił po 1 lipca 2022 r.? Niekoniecznie.

4.     Wspólne rozliczenie z małżonkiem

Wspólne rozliczenie z małżonkiem pozwala w niektórych przypadkach lepiej zarabiającemu uniknąć konieczności zapłaty podatku według wyższego progu. Za 2022 rok wspólnie z małżonkiem będą mogli się rozliczyć przedsiębiorcy opodatkowani stawką liniową, jeśli mieli zawieszoną działalność. Muszą tylko spełnić konkretne warunki.

5.     Ryczałt, stawka liniowa, a może zasady ogólne?

Zamieszanie wywołuje zmiana z 1 lipca 2022 r., która pozwoliła przedsiębiorcom na zmianę wybranej formy opodatkowania w trakcie lub po zakończeniu roku podatkowego. Możliwość ta dotyczy podatników opodatkowanych ryczałtem oraz podatkiem liniowym. Zanim zdecydujemy, policzmy dobrze – to największa trudność.

6.     Rolowanie zaliczek

Rozporządzenie w zakresie tzw. rolowania zaliczek weszło w życie zaledwie tydzień po wprowadzeniu Polskiego Ładu i stanowiło nie lada wyzwanie dla księgowych oraz doradców podatkowych. Zastosowanie tej instytucji może rodzić obowiązek dopłaty podatku w zeznaniu rocznym.

7.     Nowe ulgi

Od 1 stycznia 2022 r. pojawiły się ulgi dla pracujących seniorów, dla rodzin wielodzietnych czy ulga na powrót. W ramach tych rozwiązań zwolniono od podatku przychody do 85 528 zł. Pracodawcy nie są zobowiązani do samodzielnego naliczania ulg przy poborze zaliczek, podatnicy powinni zatem samodzielnie zweryfikować czy nie znajdą one zastosowania do ich rozliczeń.

Odpowiedzi na wszystkie pytania Czytelnicy znajdą w tekście „Jak wypełnić PIT za 2022 rok – siedem ważnych zagadnień” w tygodniku „Podatki i księgowość”

Czytaj więcej

Jak wypełnić PIT za 2022 rok – siedem ważnych zagadnień