Podatek od przychodu z prywatnego wynajmu można płacić co kwartał

Właściciel wynajmowanego mieszkania nie musi rozliczać się z fiskusem co miesiąc.

Publikacja: 21.12.2022 03:00

Podatek od przychodu z prywatnego wynajmu można płacić co kwartał

Foto: Adobe Stock

Polski Ład zmienił zasady rozliczeń osób zarabiających na mieszkaniach. Wynajem prywatny (czyli taki, który nie jest działalnością gospodarczą) od 2023 r. będzie na obowiązkowym ryczałcie. Czy trzeba będzie go płacić co miesiąc, czy można co kwartał?

O to pyta nasz czytelnik. Rozlicza od kilku lat najem prywatny według skali. Ma tak wysokie koszty (przede wszystkim amortyzacja), że wychodzi mu strata i nie płaci teraz PIT. Ale od 2023 r. musi przejść na ryczałt. I daniny już nie uniknie. Na ryczałcie nie możemy bowiem odliczać kosztów. Podatek liczymy od czystego przychodu.

Kiedy go trzeba płacić? Z art. 21 ust. 1 ustawy o ryczałcie wynika, że co miesiąc, do 20. dnia następnego miesiąca (trochę inaczej jest jeszcze przy rozliczaniu grudnia, ale to się zmieni w przyszłym roku).

Art. 21 ust. 1a ustawy o ryczałcie mówi z kolei o rozliczeniu kwartalnym. Z art. 21 ust. 1b wynika, że mają do niego prawo podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności oraz ci, których przychody z działalności w poprzednim roku nie przekroczyły 200 tys. euro.

Czytaj więcej

Najem: skarbówka może wziąć podatek od opłat za media

Czytelnik zastanawia się, czy on także może zastosować ten przepis. Przecież mówi o prowadzących działalność, a on wynajmuje mieszkanie prywatnie, żadnego biznesu nie posiada.

Fiskus nie ma jednak wątpliwości. O możliwości płacenia kwartalnego podatku przez tych, którzy rozliczają najem prywatny ryczałtem, wyraźnie pisze Ministerstwo Finansów w informatorze na stronie podatki.gov.pl. Także Krajowa Informacja Skarbowa potwierdza: „Przepisy odnoszące się do możliwości opłacania należnego ryczałtu w formie kwartalnej dotyczą również osób, które uzyskują przychody z najmu prywatnego rozliczanego na zasadach ryczałtu”.

Wygląda więc na to, że czytelnik może rozliczać się z fiskusem co kwartał. Czy powinien powiadomić o tym skarbówkę na początku roku? Nie. Ministerstwo Finansów wskazuje, że o wyborze kwartalnego sposobu rozliczenia informujemy dopiero w zeznaniu rocznym.

Warto też wspomnieć, że być może czytelnik w przyszłym roku w ogóle nie będzie musiał płacić podatku. Ma bowiem teraz stratę z wynajmu rozliczanego według skali. Może ją odliczyć w kolejnych latach od zryczałtowanego przychodu. Pozwala na to art. 11 ust. 1 ustawy o ryczałcie.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach