Jak pisze "Puls Biznesu" resort finansów kończy już prace nad projektem ustawy o podatkowych obowiązkach sprawozdawczych platform cyfrowych. Ustawa będzie zobowiązywała np. Allegro, Amazon, OLX,  Sprzedajemy czy Booking do raportowania sprzedaży realizowanej za ich pośrednictwem.

Chodzi nie tylko o obroty osiągane z handlu towarami, ale z wynajmu nieruchomości i pojazdów, miejsc parkingowych, a także przewozów (np. Uber) czy usług świadczonych osobiście jak choćby prace remontowe.

Informacje te trafią do Krajowej Administracji Skarbowej, która dowie się,  jakie dana osoba osiąga obroty i na jakie rachunki trafiają zarobione pieniądze. Analiza tych danych pozwoli urzędnikom wykryć nieopodatkowaną działalność gospodarczą.

Z raportowania ma być wyłączony drobny handel. Chodzi o osoby, które rocznie dokonują maksymalnie 30 transakcji lub osiągają obroty do 2 tys. euro.

Obowiązek ewidencjonowania pojawi się w chwili wejścia w życie ustawy, a raporty trzeba będzie złożyć fiskusowi po roku. Platformy cyfrowe niewywiązujące się z obowiązków sprawozdawczych będą płacić kary, nawet do 5 mln zł - podaje "Puls Biznesu".