Główne założenia opierają się na wprowadzeniu jak to określił premier "podatkowego fair play". Zgodnie z nim ma zostać podwyższona kwota wolna od podatku do wysokości 30 tysięcy rocznie oraz podniesienie drugiego progu podatkowego z 85 528 złotych do 120 tysięcy złotych. 

Dzięki takim rozwiązanim w kieszeniach Polaków ma zostać zgodnie z podanymi podczas konferencji około 16,5 miliarda złotych. 

Prócz rozwiązań dla obywateli, "Polski Ład" zakłada również podatek od korporacji, w celu wsparcia małych przedsiębiorstw krajowych, które często stoją na przegranej pozycji w walce z międzynarodowymi firmami. Jest to rozwiązanie na wzór tych zastosowanych m.in. w Stanach Zjednoczonych lub Austrii. 

Czytaj też:

Czytaj więcej

Polski Ład: MF podało wysokość nowej składki zdrowotnej

Nieustannie od momentu ogłoszenia naszego programu jesteśmy otwarci na dyskusję i krytykę, dlatego też reformy były konsultowane firmami z różnych gałęzi gospodarki, a także organizacjami przedsiębiorców oraz Radą Biznesu i Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jednak prosimy by nasz model rozwoju gospodarki był porównany do tego co rząd oferował jeszcze pięć, sześć lat temu. 

Dodatkowo, nasze reformy stawiają na wsparcie i rozwój ochrony zdrowia, zwiększamy procent PKB przeznaczony na zdrowie. Dążymy również do tego, by ci którzy zarabiają więcej też procentowo więcej płacili za funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. To ma sprawić by ta dziedzina życia była jak najlepiej dofinansowana i mogła się rozwijać. To też powinno być celem przedsiębiorców, w ten sposób pracownicy będą rzadziej korzystać ze zwolnień lekarskich, bo będą mogli korzystać z opieki specjalistów i specjalistycznego sprzętu. 

Sam premier odniósł się również do rozwiązań dotyczących dofinansowań dla młodych małżeństw w przypadku chęci zakupu mieszkania. Państwo ma gwarantować wkład osobisty dla osób, które samodzielnie nie mogą sobie pozwolić na jego wpłatę, na korzystniejszych rozwiązań mogą oczekiwać młode rodziny z dziećmi, które mogą liczyć na częściową spłatę zobowiązań hipotecznych przez państwo.