Zwolnione z VAT dla organizacji pożytku publicznego przy sprzedaży rzeczy z darowizn

Sprzedaż rzeczy uzyskanych przez organizacje pożytku publicznego ze zbiórek nadal będzie zwolniona z podatku

Publikacja: 04.01.2012 07:24

Resort finansów przygotował przepisy mające zagwarantować utrzymanie preferencji w VAT dla organizacji pożytku publicznego, które pozyskują środki, sprzedając rzeczy ze zbiórek. Zmianie ulegnie § 13 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 73, poz. 392 ze zm.), który zwalnia z VAT organizacje pożytku publicznego w zakresie dostaw towarów nabytych jako darowizny ze zbiórek publicznych lub za środki pozyskane z tych zbiórek. Obecnie jednym z warunków zastosowania preferencji jest to, by dostawa odbywała się na zasadzie działalności pożytku publicznego.

Obowiązująca od 3 listopada 2011 r. nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wyłączyła jednak z zakresu działalności pożytku publicznego sprzedaż przedmiotów darowizny. Oznacza to zaliczenie ich do działalności gospodarczej i w konsekwencji konieczność objęcia VAT. Ten właśnie kłopot ma wyeliminować opracowany przez MF projekt. Zakłada on rezygnację z warunku dotyczącego charakteru dostawy. W ocenie resortu nowe brzmienie § 13 ust. 1 pkt  3 rozporządzenia spowoduje jego lepszą czytelność. Będą za to nowe warunki dotyczące m.in. wydawania pozyskanych środków.

Zmiana wejdzie w życie z dniem ogłoszenia. Nowe zasady zwolnienia będzie można jednak stosować wstecz, tj. do dostaw od 3 listopada 2011 r.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Zobacz serwisy:

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem