Mój ojciec zmarł 2 lipca 2015 r. Mam akt notarialny z 20 lipca 2015 r., poświadczający, że nabyłem spadek jako jedyny spadkobierca. W spadku otrzymałem mieszkanie własnościowe, które zgłosiłem w lipcu 2015 r. urzędowi skarbowemu na deklaracji SD-Z2. Ojciec posiadał też oszczędności na rachunku bankowym. Bank wypłacił mi w sumie 6.897 zł. W jaki sposób mam rozliczyć te kwoty? – pyta czytelnik.
Nabycie spadku przez osobę fizyczną podlega podatkowi od spadków i darowizn. Od podatku zwalnia się jednak nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (dzieci i wnuki), wstępnych (rodzice i dziadkowie), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Warunkiem jest zgłoszenie tego faktu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, na formularzu SD-Z2.
Oznacza to, że czytelnik słusznie wykazał w zgłoszeniu SD-Z2 mieszkanie własnościowe, dzięki czemu skorzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn dla członków najbliższej rodziny. Fakt przyjęcia spadku przed notariuszem nie zwalnia go z tego obowiązku.
W skład masy spadkowej wchodzą również oszczędności na rachunku bankowym zmarłego ojca (łącznie 6.897 zł ), które bank przekazał czytelnikowi. Jeżeli czytelnik chciałby skorzystać ze zwolnienia z podatku dla członków najbliższej rodziny, powinien złożyć korektę zgłoszenia SD-Z2. Musi to zrobić w terminie 6 miesięcy od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia. Po upływie tego okresu zgłoszenie będzie bezskuteczne i czytelnik zapłaci podatek od spadków i darowizn na zasadach ogólnych. Wypłacone przez bank oszczędności nie podlegają natomiast PIT.
W przypadku nabywców zaliczanych do I grupy podatkowej (m.in. dzieci) podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku (w tej grupy podatkowej kwota wolna wynosi 9637 zł).