Reklama
Rozwiń

Upadek „geniusza”

Miał to, o czym marzy wielu urzędników. Wysokie mniemanie o sobie i równie wysokie stanowisko pozwalające brać milionowe łapówki. A być może także polityczne plecy. Dziś czeka na proces i myśli o zmianie nazwiska, bo pod obecnym nie jest w stanie znaleźć pracy.

Publikacja: 22.05.2015 01:10

Informatyzacja policji okazuje się należeć do akcji najwyższego ryzyka...

Informatyzacja policji okazuje się należeć do akcji najwyższego ryzyka...

Foto: Reporter

Jeszcze kilka lat temu należał do najbardziej wpływowych osób w Polsce. Dzisiaj Andrzej M., były już dyrektor Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, znalazł się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Mimo że jest informatykiem ze stopniem doktora, od blisko czterech lat jest bezrobotny. Mieszkania, samochody, ruchomości i konta zajęto na poczet przyszłych kar i grzywien. – Zwolniłem z zabezpieczenia jedynie tablet, ponieważ podejrzany twierdził, że nie ma na czym pracować, a jest mu to niezbędne do pracy habilitacyjnej – mówi nam Andrzej Michalski z Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, szef prokuratorskiego zespołu, który w sprawie infoafery wraz z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym prowadzi śledztwo.

Szuka pracy u Arabów

W przeciwieństwie do podejrzanych o wręczanie mu korzyści dyrektorów koncernów informatycznych Andrzeja M. nie stać nawet na adwokata. Za przyjęcie ponad 4 mln zł łapówek grozi mu do dziesięciu lat więzienia. W środowisku, z którego wyszedł, nie ma dzisiaj czego szukać. – Skarżył się, że gdziekolwiek próbuje, kiedy potencjalni pracodawcy słyszą jego nazwisko, od razu rezygnują. Ciągnie się za nim odium infoafery – opowiada jeden z naszych rozmówców z CBA. Nie jest w stanie utrzymać rodziny – dwójki dzieci i żony. To ona – była sekretarka w Centrum Projektów Informatycznych – stara się dziś zdobywać środki na życie dla całej czwórki. Andrzej M. podobno rozważa zmianę nazwiska, ma nadzieję, że pod innym łatwiej byłoby mu znaleźć pracę.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Jan Rulewski: Elity stały się ministrantami w kościele Leszka Balcerowicza
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Antropolog kultury: Pozorna moc obrazów trzyma się mocno
Plus Minus
Mariusz Cieślik: Dwie nowe ekranizacje „Lalki” Bolesława Prusa? O dwie za dużo