Od rewolucji klimatycznej do społecznej

Ideologia klimatyczna jest sposobem odpowiedzi na kryzys tożsamości w Europie. Trzeba ją traktować poważnie z powodu potencjału radykalnej społecznej i politycznej zmiany, którą promuje i do której dąży.

Publikacja: 09.08.2019 10:00

Od rewolucji klimatycznej do społecznej

Foto: Mirosław Owczarek

Europę czeka wielka rewolucja, całościowa społeczna zmiana, która odmieni życie każdego z nas, a wszystko to za sprawą nowej ideologii klimatycznej. Jeśli jej nie zaakceptujemy, jeśli się jej całkiem nie oddamy i nie zmienimy naszego dotychczasowego sposobu życia w sposób gruntowny, świat cały czeka niechybna zagłada. Dlatego wielka rewolucja jest koniecznością i obowiązkiem.

Szczególnie w ostatnim czasie taki właśnie przekaz zaczyna dominować w europejskiej polityce, mediach i opinii publicznej. Rewolucyjny entuzjazm i ortodoksyjna powaga nowej ideologii mogą zaskakiwać. Czyż przecież nie mieliśmy już żyć w czasach, w których rewolucje nie są możliwe, gdyż straciły całkiem swój sens, a wielkie ideologie, owe imponujące i niepokojące zarazem narracje zbiorowego postępu, jak pouczał Jean-Francois Lyotard, ów „papież" europejskiego postmodernizmu, bezpowrotnie utraciły swoją moc mobilizowania masowych zwolenników? Współczesna Europa za sprawą upowszechnionej demokracji, kapitalizmu, dobrobytu i globalizacji miała raz na zawsze zostać wyjałowiona z wszelkiej rewolucyjnej ideologii przyszłości. Wbrew temu, okazuje się, że Europa XXI wieku wchodzi dzisiaj w jakąś nową, radykalną fazę rewolucyjnego myślenia i działania, m.in. właśnie za sprawą ideologii klimatu.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Przyszłość”: Korporacyjny koniec świata
Plus Minus
„Pilo and the Holobook”: Pokojowa eksploracja kosmosu
Plus Minus
„Dlaczego umieramy”: Spacer po nowoczesnej biologii
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Małgorzata Gralińska: Seriali nie oglądam
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Plus Minus
„Tysiąc ciosów”: Tysiąc schematów frajdy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne