Reklama
Rozwiń

Od rewolucji klimatycznej do społecznej

Ideologia klimatyczna jest sposobem odpowiedzi na kryzys tożsamości w Europie. Trzeba ją traktować poważnie z powodu potencjału radykalnej społecznej i politycznej zmiany, którą promuje i do której dąży.

Publikacja: 09.08.2019 10:00

Od rewolucji klimatycznej do społecznej

Foto: Mirosław Owczarek

Europę czeka wielka rewolucja, całościowa społeczna zmiana, która odmieni życie każdego z nas, a wszystko to za sprawą nowej ideologii klimatycznej. Jeśli jej nie zaakceptujemy, jeśli się jej całkiem nie oddamy i nie zmienimy naszego dotychczasowego sposobu życia w sposób gruntowny, świat cały czeka niechybna zagłada. Dlatego wielka rewolucja jest koniecznością i obowiązkiem.

Szczególnie w ostatnim czasie taki właśnie przekaz zaczyna dominować w europejskiej polityce, mediach i opinii publicznej. Rewolucyjny entuzjazm i ortodoksyjna powaga nowej ideologii mogą zaskakiwać. Czyż przecież nie mieliśmy już żyć w czasach, w których rewolucje nie są możliwe, gdyż straciły całkiem swój sens, a wielkie ideologie, owe imponujące i niepokojące zarazem narracje zbiorowego postępu, jak pouczał Jean-Francois Lyotard, ów „papież" europejskiego postmodernizmu, bezpowrotnie utraciły swoją moc mobilizowania masowych zwolenników? Współczesna Europa za sprawą upowszechnionej demokracji, kapitalizmu, dobrobytu i globalizacji miała raz na zawsze zostać wyjałowiona z wszelkiej rewolucyjnej ideologii przyszłości. Wbrew temu, okazuje się, że Europa XXI wieku wchodzi dzisiaj w jakąś nową, radykalną fazę rewolucyjnego myślenia i działania, m.in. właśnie za sprawą ideologii klimatu.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
„Strefa gangsterów” – recenzja. Guy Ritchie narzuca serialowi wybuchowy rytm
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Plus Minus
Nie powstrzymasz zalewu turystów, to przynajmniej na nich zarób
Plus Minus
Rafał Chwedoruk: Ostatni atut Polski 2050 legł w gruzach
Plus Minus
Mariusz Cieślik: Mój dług wdzięczności wobec Karola Nawrockiego
Plus Minus
Kataryna: Grok przypomniał, jacy naprawdę są politycy w dobrze skrojonych garniturach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama