Reklama
Rozwiń

Bogusław Chrabota: Science fiction już za chwilę

Zmiana paradygmatu to w rozumieniu, które tu preferujemy, zmiana niemal wszystkiego. W nauce zmianę paradygmatu wiąże się z rewolucją pojęć i teorii, jakie tworzą jej elementarne podstawy. W tym sensie na przykład Łobaczewski zmienił paradygmat wypracowany przez Euklidesa. Zmianą paradygmatu była też mechanika kwantowa, która uzupełniła dominującą dotąd niepodzielnie fizykę newtonowską. To właśnie dzięki niej, a nie Newtonowi, człowiek wkroczył w świat mikrocząstek i jest w stanie pojąć nowe zjawiska w kosmosie.

Publikacja: 23.10.2020 18:00

Bogusław Chrabota: Science fiction już za chwilę

Foto: AFP

A przecież nie o wysiłku naukowym chcę tu opowiedzieć. Zmiana paradygmatu w zjawiskach cywilizacyjnych ma tę samą siłę, co w nauce, albo jest jeszcze potężniejsza. Doprowadza do ruiny dotychczasową wizję świata, wywraca fundamenty myślenia o człowieku, społeczeństwie, państwu, jego roli. Podgryza jak kornik filary aksjologii, jedne wartości obala, inne wynosi na szczyty. Przekonuje do innego myślenia i innej organizacji wysiłku indywidualnego czy zbiorowego. Krótko mówiąc, zmiana paradygmatu to rewolucja w podejściu do świata.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Rafał Lisowski: Dla oddechu czytam komiksy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama