Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.03.2020 17:26 Publikacja: 13.03.2020 18:00
Zesłania na Sybir były jednym ze sposobów oczyszczania społeczeństwa z nieprawomyślnych elementów w carskiej Rosji. Na zdjęciu polscy inżynierowie-zesłańcy na rzece Ural w 1915 r.
Foto: Forum
Polacy byli represjonowani przez Sowietów na masową skalę. Jeśli zliczymy ofiary sowieckich represji i zbrodni, które dotknęły Polaków i polskich obywateli, okaże się, że ich liczba zdecydowanie przekracza milion. Chodzi tu o ofiary wszystkich represji, począwszy od deportacji ludności polskiej zamieszkującej Związek Sowiecki w latach 30. XX wieku, poprzez zbrodnie popełnione w trakcie tzw. operacji polskiej NKWD (1937–1938), deportacje z zajętych przez Sowietów polskich ziem wschodnich w czasie II wojny światowej, represje wobec polskich jeńców ze zbrodnią katyńską na czele, aresztowania i umieszczanie w łagrach gułagu, przymusowe wcielanie do Armii Czerwonej, a skończywszy na deportacjach ludności polskiej, która pozostała na terenach zagarniętych przez Związek Sowiecki po wojnie. Faktem jednak jest, że w podobny sposób władze sowieckie traktowały całą ludność imperium, a także wszystkie ziemie, które choć przez chwilę były opanowane przez Armię Czerwoną.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
II wojna światowa wybuchnie 5 stycznia 1940 r. w wyniku sporu Niemiec z Polską o Gdańsk i dostęp Polski do morza...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
„RoadCraft” podpowiada pomysł na biznes w dobie kryzysu klimatycznego.
„Jurassic World: Odrodzenie” kolejny raz przypomina, jak chciwe są korporacje.
„Jedyni ludzie, którzy mnie lubili, odeszli” – mówi bohater animacji studia Pixar. Tak, „Elio” zaczyna się od ża...
„Kaczki. Dwa lata na piaskach” to rzecz poruszająca i bardzo szczera, a przy tym pięknie narysowana – mimo czern...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas