Reklama
Rozwiń
Reklama

Artysta wśród kwitnących żonkili

Sława Davida Hockneya działa z magnetyczną siłą. Od pierwszego więc dnia jego wystawa w Paryżu ściąga tłumy, a jedno z przypomnianych przesłań Brytyjczyka brzmi: Pamiętaj, nie można zbyt długo patrzeć w słońce ani w śmierć.

Publikacja: 18.04.2025 17:00

Artysta wśród kwitnących żonkili

Foto: Gonzalo Fuentes

Ponad 400 dzieł tego jednego z najwybitniejszych artystów współczesnych zajmuje 11 galerii na czterech kondygnacjach Fondation Louis Vuitton w Paryżu. To największa z dotychczasowych wystaw Brytyjczyka, a zebrane na niej prace reprezentują wszystkie media: obrazy olejne i malowane akrylami, rysunki ołówkiem i węglem, prace cyfrowe, tworzone iPhone’em i iPadem, instalacje wideo, pochodzące ze światowych kolekcji i studia artysty. Hockney angażował się osobiście w ich wybór i szczegóły aranżacji. Przygotowania do pokazu w Fondation Louis Vuitton zaczęły się przed dwoma laty. W publicznych wypowiedziach David Hockney nie kryje wzruszenia, mówiąc, że nie spodziewał się, że będzie na otwarciu paryskiego pokazu.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Plus Minus
„Wszystko jak leci. Polski pop 1990-2000”: Za sceną tamtych czasów
Plus Minus
„Eksplodujące kotki. Gra planszowa”: Wrednie i losowo
Plus Minus
„Jesteś tylko ty”: Miłość w czasach algorytmów
Plus Minus
„Harry Angel”: Kryminał w królestwie ciemności
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Sebastian Jagielski: Czego boją się twórcy
Reklama
Reklama