„Dzikie pomysły natury. Jak przyroda inspiruje świat nauki”: Nauka od natury

Zarówno istoty mikroskopijne, jak i te przerastające nas wzrostem, okazują się inspiracją dla odkryć i wynalazków.

Publikacja: 11.04.2025 16:30

"Dzikie pomysły natury. Jak przyroda inspiruje świat nauki”, Kirsty Hamilton, tłum. Magdalena Rabszt

"Dzikie pomysły natury. Jak przyroda inspiruje świat nauki”, Kirsty Hamilton, tłum. Magdalena Rabsztyn-Anioł, wyd. Bo.wiem

Foto: mat.pras.

Organizmy żywe dostarczają niezliczonych inspiracji dzięki doskonalonym przez miliony lat strategiom przetrwania, wykorzystującym różnorodne formy, systemy i procesy. Przez wieki obserwacje ze świata natury były stosowane świadomie lub intuicyjnie w kulturze, wierzeniach, sztuce i architekturze. Dopiero w drugiej połowie XX wieku narodziła się biomimikra – interdyscyplinarna nauka, która podpatruje przyrodę, by znaleźć inspirację do innowacji i wynalazków. Kirsty Hamilton, dziennikarka, ekspertka od neuronauki i podróżniczka, odsłania jej kulisy i z detektywistyczną wręcz dociekliwością odkrywa świat przełomowych wynalazków inspirowanych przyrodą. Jej książka „Dzikie pomysły natury. Jak przyroda inspiruje świat nauki” stanowi inspirację do bliższego przyjrzenia się przedmiotom codziennego użytku i zastanowienia się, czy za ich wynalezieniem nie stała czasem wnikliwa obserwacja zjawisk przyrodniczych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama