Aktualizacja: 23.03.2025 15:24 Publikacja: 07.02.2025 10:15
Zbigniew Ziobro
Foto: PAP/Rafał Guz
Gdybym kiedyś uciekała przed wymiarem sprawiedliwości, chciałabym, żeby ścigał mnie Gang Olsena podobny do tego, jakim stała się komisja śledcza ds. Pegasusa pod przewodnictwem Magdaleny Sroki i z tak wybitnymi umysłami, jak posłowie Trela czy Zembaczyński, w składzie. Trzeba się naprawdę bardzo starać, żeby Zbigniewowi Ziobrze ułatwić wyciągnięcie go z bagna, w jakie się wpakował, ale komisja daje radę. Szczególnie buńczucznymi wypowiedziami w mediach, gdzie z groźnymi minami grożą i straszą egzekucją, jaką dla Ziobry zaplanowali, a która kończy się potem wdepnięciem w talerz z naleśnikiem. I byłoby to zabawne, gdyby nie krótko- i długofalowe konsekwencje. Nie dla Ziobry i nie dla kolekcjonujących lajki od elektoratu zemsty członków komisji, bo ta od dawna jest jak zombi i ani krzywdy nie zrobi, ani prawdy nie ustali, nawet jeśli uda się znaleźć wystarczająco „rozgrzanego” sędziego, który jej klepnie kuriozalny wniosek o ukaranie aresztem po to, żeby komisja mogła sobie przez 30 dni co kilka dni przesłuchiwać Ziobrę (tak, oni zapowiadają, że przesłuchania mogą być co 30 dni, żeby nie było tak, że tylko przesłuchają drugiego dnia aresztu i będzie go trzeba wypuścić).
Mamy w Polsce ogromną liczbę talentów w obszarze IT. To tutaj pracują świetne programistki i programiści. Jednak w skali całego społeczeństwa mamy zadanie domowe do wykonania - mówi Łukasz Foks, dyrektor ds. inicjatywy Microsoft AI Skills.
W opisywanych przez Radosława Kobierskiego światach i postaciach nawet na moment nie czuć fałszu. Zastanawiamy się raczej, skąd on to wszystko o nas wie.
Obrazów polepionych z pamięci, języka i wyobraźni jest w nowej książce Marka Bieńczyka mnóstwo. Ale kto tak właściwie do nas mówi w „Rondzie Wiatraczna”?
Bong Joon-ho nie mógł się zdecydować, w jakiej konwencji utrzymać film „Mickey 17”. W efekcie jest za długi, wyszedłem z niego znużony i trochę obojętny. Jednak nie sposób go zignorować, bo zbyt przypomina nasz świat.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Nie mam oporów przed tym, aby postawić „Wypadek na polowaniu” obok słynnego „Mausa” Arta Spiegelmana.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Kobieca sztafeta 4x400 metrów, której w Nankinie w ogóle miało nie być, zdobyła dla Polski jedyny medal halowych mistrzostw świata, ale tym skromnym dorobkiem nie trzeba się martwić.
Wiceminister obrony Cezary Tomczyk umieścił na platformie X stanowczą odpowiedź na poranny wpis byłego ministra obrony Mariusza Błaszczaka. „Z niemieckiej prasy dowiadujemy się, że MON może anulować kontrakty zbrojeniowe zawarte z USA” - napisał Błaszczak. Szybko odpowiedział mu wiceminister obrony, wytykając wątpliwości, o których pisała prasa.
Negocjacje w sprawie potencjalnego kontraktu między operatorem internetu satelitarnego Starlink Elona Muska a włoskim rządem „utknęły w martwym punkcie” - poinformował minister obrony Włoch Guido Crosetto, cytowany przez gazetę „La Repubblica”. To, jak dodał, „odzwierciedla szersze napięcia geopolityczne”. Minister stwierdził, że dyskusje przeniosły się z aspektów technicznych na „oświadczenia” autorstwa Muska i na jego temat, nie rozwijając przy tym tematu.
Sąd w Stambule wydał oficjalny nakaz aresztowania burmistrza tego miasta Ekrema Imamoglu w sprawie dotyczącej korupcji. Polityk ma trafić do więzienia na czas śledztwa. Stało się to kilka dni po tym, jak jego zatrzymanie wywołało masowe protesty w całym kraju.
Agenci federalni, którzy zwykle ścigają pedofilów, teraz biorą na celownik imigrantów przebywających w USA nielegalnie. To samo dotyczy agentów zajmujących się zwykle przestępczością gospodarczą i walką z przestępstwami narkotykowymi.
W Ciepielowie zostanie odsłonięty pomnik zamordowanych przez Niemców rodzin Kosiorów, Skoczylasów, Kowalskich i Obuchowiczów. Zginęli, bo pomagali Żydom. Od pomysłu na pomnik do realizacji projektu minęło 30 lat.
„Donald Trump podjął dialog z Władimirem Putinem. Której ze stron Pani/Pana zdaniem przeniesie to większe korzyści?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Zmarł prof. Łukasz Turski, fizyk i popularyzator nauki, jeden z pomysłodawców budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz inicjator Pikniku Naukowego. - Odszedł człowiek wielkiego formatu - stwierdził prof. Dariusz Jemielniak, wiceprezes PAN.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas