Ewa Czaczkowska. Potrzeba nam polskiego Franciszka

Kto odbuduje nasz Kościół w Polsce? – to pytanie towarzyszy mi od kilku dni nieustannie. Trzęsienie ziemi dopiero się zaczęło. Trzech biskupów odwołanych i ukaranych, a sprawy kilku kolejnych w toku, zapewne w większości przypadków zakończą się tym samym. Można powiedzieć: nareszcie. Po niemal 20 latach różnych dokumentów Watykanu i polskiego Episkopatu (sic!), dekretów w sprawie walki z pedofilią – przez część naszych pasterzy latami ignorowanych – skuteczny w Polsce okazał się dopiero dekret papieża Franciszka z 2019 r. Nakazywał on wszczynanie postępowania wobec każdego duchownego oskarżonego o pedofilię czy jej tuszowanie w sprawach wnoszonych przez świeckich oraz duchownych. Jakoś mnie nie dziwi, że te sprawy łączą się z innymi, a kara dla kard. Gulbinowicza to po części konsekwencja niedokończonej w Kościele lustracji.

Publikacja: 20.11.2020 18:00

Ewa Czaczkowska. Potrzeba nam polskiego Franciszka

Foto: AFP

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Oferta promocyjna
dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.

Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.

Plus Minus
Edward Luttwak: USA nie uratują Polski przed rosyjską inwazją
Materiał Promocyjny
Co sprawia, że w samochodzie czujemy się jak w domu?
Plus Minus
Ziobro i PiS Kaczyńskiego. Ogon macha psem
Plus Minus
Brytyjczycy zaczęli wreszcie doceniać Polaków
Plus Minus
Robert Mazurek: Dopaść świra
Materiał Promocyjny
iPhone, iPad i Mac – ich zakup nigdy nie był tak prosty
Plus Minus
Współczesna wojna: żołnierze-maszyny, genetyka i sztuczna inteligencja
Plus Minus
Mariusz Libel: Strach, nie zabawa