Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 05.10.2024 08:20 Publikacja: 13.09.2024 17:00
Foto: Rafał Masłow
Zawsze, gdy przytrafia mi się w życiu coś trudnego, szukam ratunku w książkach. W ostatnich miesiącach straciłam kilka bliskich i najbliższych osób, byłam w rozpaczy, w chaosie emocjonalnym. Szukałam książek, które mi pomogą zrozumieć, co się stało. Pierwsza, na którą trafiłam i polecam do przeczytania wszystkim w podobnej sytuacji, to „Mózg w żałobie” amerykańskiej neurolożki Lisy Shulman, która straciła męża i mieszając naukę i miłość, opisuje, jak działa ludzki mózg w sytuacji takiej traumy. Racjonalizacja myślenia i działania porządkuje zabójcze emocje; ta lektura jest jak psychoterapia, a nawet więcej, dla kogoś takiego jak ja, kto potrzebuje wsparcia wiedzoznawczego, by czuć się bezpieczniej…
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Marek Karp, budując Ośrodek Studiów Wschodnich, starał się przywrócić ciągłość niezależnej myśli politycznej i kontynuować linię Instytutu Europy Wschodniej, w którym pracował profesor Stanisław Swianiewicz.
Założenie jest proste, ale tylko na początku mocno komediowe. Pewna warszawska rodzina decyduje się wziąć udział w rywalizacji. Ma zdobyć 50 tys. followersów w internecie. Nagrodą ma być luksusowy apartament.
Nowe olśnienia książkowe i stare lektury science fiction. A do tego film o wrestlingu i eklektyczna playlista.
Balon nienawiści napompowany jest do granic wytrzymałości.
Z czasem ludzie znikają z obrazów Józefa Chełmońskiego, tak jakby lepiej czuł się sam na sam ze zwierzętami, ptakami, pośród natury. Nic dziwnego, że tak bliski jest współczesnym ruchom ekologicznym.
Gdzieś tam, na jednym z tysięcy serwerów, jest już dokładnie rozrysowany schemat, lista zadań, które będziesz musiał wykonać – dzisiaj, jutro, za 20 lat. I każde z nich – a wiadomo już, kiedy przyjdą, znają dobrze swój czas – wyda się odkryciem, pragnieniem, fragmentem twojego własnego pomysłu na samego siebie.
W samym środku jesieni Warszawa gości imprezę o szczególnym znaczeniu w historii europejskiej muzyki. To Jazz Jamboree, żywa legenda mimo emerytalnego wieku 66 lat. Podobnie jak pierwszy festiwal Jazz Jamboree w 1958 roku, tak i tegoroczny odbędzie się w Klubie „Stodoła” (choć o innych lokalizacjach). W programie nowatorskie, eksperymentalne brzmienia z elementami wielu gatunków muzycznych, legendarni wykonawcy, w tym jeden stulatek(!), i nowe, ale już uznane nazwiska.
Marek Karp, budując Ośrodek Studiów Wschodnich, starał się przywrócić ciągłość niezależnej myśli politycznej i kontynuować linię Instytutu Europy Wschodniej, w którym pracował profesor Stanisław Swianiewicz.
Nowe olśnienia książkowe i stare lektury science fiction. A do tego film o wrestlingu i eklektyczna playlista.
Brytyjski psychofarmakolog tłumaczy, co dzieje się z naszym organizmem, gdy pijemy alkohol.
„Niedopasowanie” to na poły autobiograficzny film o nietypowym schorzeniu dorastającej dziewczyny.
Wolność jednostki to wolność tworzenia, wolność zmiany miejsca zamieszkania, wolność podejmowania w dowolnym momencie podróży do świata duchowego. I tego ani zabronić, ani mi polecić nie może nikt. Tego nikt też nie może mi odebrać.
Opublikowano pierwszy zwiastun nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego. W „Dom dobry sen zły” reżyser ponownie ma poruszyć ważny społecznie, a zarazem kontrowersyjny temat.
Thalia Besson, córka słynnego reżysera Luca Bessona i producentki Virginie Besson-Silla, stała się ostatnio rozpoznawalna dzięki pojawieniu się w serialu „Emily w Paryżu”. Jej postać wzbudziła kontrowersje, ponieważ próbuje stanąć między główną bohaterką i jej ukochanym.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 3 na 4 października doszło do ataku dronów na północ i południe Ukrainy oraz do zrzucenia bomb na obwody charkowski, zaporoski i doniecki.
Decyzja o przepisaniu nieruchomości na dziecko wymaga wyboru najbardziej korzystnej metody. Oprócz zapisu w testamencie można zdecydować się na umowę darowizny lub umowę dożywocia. Czym się kierować przy wyborze? Z jakimi kosztami należy się liczyć?
„Czy Rosja powinna zostać usunięta z Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z agresją na Ukrainę?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
W obliczu wysokich cen kupna i wynajmu mieszkania, możliwość otrzymania darmowego zakwaterowania wydaje się być spełnieniem marzeń. Okazuje się, że na taki benefit mogą liczyć osoby pracujące w określonych zawodach.
Za oknami coraz szybciej robi się ciemno, a już za chwilę dni staną się jeszcze krótsze za sprawą zmiany czasu z letniego na zimowy. Wypada ona zawsze w październiku, ale jej data jest ruchoma. Kiedy więc powinniśmy przestawić zegarki w tym roku?
Niektórzy nauczyciele mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Jednak orzeczenia lekarskie do niego uprawniające wydane po 1 września 2024 roku mogą być nieskuteczne. Do sprawy odniósł się Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Rząd ogłosił, że ma pieniądze na pomoc dla przedsiębiorców turystycznych, poszkodowanych w wyniku powodzi. Ale tak naprawdę to pieniądze ze składek samej branży turystycznej. Poza tym uruchamiane późno i bez konsultacji, a nawet bez rzetelnego informowania - pisze wiceprezes Turystycznej Organizacji Otwartej.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Admirał Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO ocenia w wywiadzie dla Intterfax-Ukraina, że ofensywa na obwód kurski "nie jest dla Władimira Putina dobrą historią".
Wniosek prokuratury w sprawie aresztu tymczasowego dla Janusza Palikota wpłynął do Sądu Okręgowego we Wrocławiu w piątek po południu, a posiedzenie zostało wyznaczone już na wieczór.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie zbrodni zabójstwa dwojga emerytów z Niemiec na warszawskich Siekierkach w 2012 r.
Nowy chronograf szwajcarskiej marki Certina to zegarek nawiązujący do fenomenu padla, sportu, który zyskuje na świecie ogromną popularność.
Przewoźnik ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich znów lata do Lagos. Codzienne rejsy obsługuje boeing 777-300ER.
Zniżki na korzystanie z obiektów sportowych i rekreacyjnych, promocje handlowe, łatwiejszy dostęp do kultury czy rozrywki - takie m.in. korzyści oferują władze miast mieszkańcom rozliczającym w nich podatki.
Ostatnie dni dobitnie pokazały, że trwa jesień. W wielu regionach deszcz pada od kilku dni, a temperatury znacznie spadły. Dla wszystkich wypatrujących przyjemniejszej pogody mamy dobrą wiadomość – już niedługo będzie znacznie cieplej.
Naukowcom z Edynburga udało się zbadać gigantyczny podmorski krater będący skutkiem uderzenia asteroidy. Eksperci szacują, że obiekt spadł na Ziemię w okresie "zagłady dinozaurów". Co udało się ustalić?
Na terenie półwyspu Westerplatte znalezione zostały szczątki kilku osób. Prokuratura Instytutu Pamięci Narodowej bada, kim byli i dlaczego zginęli.
Wszystko wskazuje na to, że 12 października dojdzie do połączenia środowiska Suwerennej Polski z PiS. To będzie największa zmiana na prawicy od lat. Ale sam PiS ma dużo ważniejsze sprawy do rozstrzygnięcia.
Związki zawodowe domagają się od rządu działań dotyczących przyszłości spółki. Na portalach społecznościowych związków zawodowych JSW opublikowano tajne informacje dotyczące planu naprawczego. Głos zabrała już Komisja Nadzoru Finansowego.
Podczas gdy w całej gospodarce mediana wynagrodzeń jest o niespełna 22 proc. niższa od średniej, to w części branż ta różnica przekracza jedną trzecią.
Firmy korzystające z estońskiego CIT nie będą musiały płacić podatku od wsparcia przekazanego ofiarom powodzi.
Książka „5000 wieczorów w operze” Rudolfa Binga, dyrektora Metropolitan Opera, poszerzona o polskie wątki m.in. przez Jacka Marczyńskiego, tłumaczy, skąd wzięła się potęga nowojorskiej sceny. „Opowieści Hoffmanna” 5 października zaczynają nowy sezon transmisji, również do Polski.
Przychody Polskiej Grupy Górniczej zmaleją o 40 proc., czyli o wiele miliardów złotych. Jeszcze w zeszłym roku planowano wydobycie 22 mln t w 2024 r., tymczasem wiosną okazało się, że zbyt zmniejszy się w PGG aż o 5 mln t węgla - alarmuje prezes PGG Leszek Pietraszek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas