Piotr Zaremba: Związki partnerskie, czyli państwo dla egoistów

Znamy już zarys nowego obyczajowego kształtu społeczeństwa według obecnej koalicji rządzącej. Selektywny rygoryzm norm feministycznych wobec przygodnego seksu sąsiadować będzie z generalną łatwością wyplątywania się z prawnych i materialnych zobowiązań wobec stałego partnera.

Publikacja: 05.07.2024 10:00

Ofensywa działaczek Nowej Lewicy zakończyła się sukcesem – zmieniła inicjatywę partyjną w sprawie zw

Ofensywa działaczek Nowej Lewicy zakończyła się sukcesem – zmieniła inicjatywę partyjną w sprawie związków partnerskich w rządową. Minister ds. równości obiecała to uczestnikom warszawskiej Parady Równości (22 czerwca 2024 r.). Ale to sukces wciąż niepełny

Foto: Marysia Zawada/REPORTER

Przez kilka miesięcy można było odnieść wrażenie, że spełnienie obietnicy zainstalowania w polskim prawie związków partnerskich nie było priorytetem dla Donalda Tuska. Z wnętrza Koalicji Obywatelskiej dochodziły sygnały, że nowy premier obawia się porażki projektu w parlamencie, co mogłoby ujawnić niespójność obozu rządzącego.

Uruchomienie tematu było dziełem Nowej Lewicy (NL). Kiedy wybory samorządowe, a potem europejskie obnażyły jej słabą pozycję, liderzy tego ugrupowania przyjęli założenie, że trzeba się wykazać skutecznością. Można się wprawdzie zastanawiać, czy istotnie Włodzimierz Czarzasty dostał żółtą kartkę, bo nie był dostatecznie ofensywny w tematyce obyczajowo-światopoglądowej. Kobiety z jego ugrupowania zareagowały wszakże wnioskiem: „Jeszcze więcej tego samego”.

Pozostało 96% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Olgierd Sroczyński: Człowiek do poprawki
Plus Minus
Na Izrael czeka jeszcze groźniejszy przeciwnik
Plus Minus
Piotr Zaremba: Wymyślone widmo faszyzmu
Plus Minus
Jak stać się najlepszą wersją samego siebie
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Plus Minus
Michał Szułdrzyński: Polskie wybory we Francji
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą