Jak przerwać życie w kłamstwie

W kinacha pojawiły się jednocześnie: „Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta o transpłciowej kobiecie oraz paradokument Paula Preciada – list do Virginii Woolf „Orlando – moja polityczna biografia” o osobach niebinarnych.

Publikacja: 12.04.2024 17:00

W nowym filmie Małgorzaty Szumowskiej „Kobieta z...” Andrzej zamienia się w Anielę (Mateusz Więcławe

W nowym filmie Małgorzaty Szumowskiej „Kobieta z...” Andrzej zamienia się w Anielę (Mateusz Więcławek) w warunkach siermiężnego PRL-u

Foto: Next Film

O tej sprawie było głośno w ostatnich dniach. 1 kwietnia w Szkocji zaczęło obowiązywać nowe prawo penalizujące „wzbudzanie nienawiści” wobec ludzi ze względu na ich rasę, religię, niepełnosprawność, seksualność lub tożsamość płciową. Brytyjska pisarka J.K. Rowling w serwisie X napisała: „Wolność słowa i przekonań w Szkocji przestanie istnieć, jeśli dokładny opis płci biologicznej zostanie uznany za przestępstwo”. Jako żart primaaprilisowy autorka cyklu powieści o Harrym Potterze zamieściła ironiczne wpisy na temat znanych osób transseksualnych.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Bajka o inteligenckim etosie
Plus Minus
Michał Szułdrzyński: Do zobaczenia po zwycięstwie
Plus Minus
„Czarodziejska góra”: W cieniu wielkiej góry
Plus Minus
Dziewictwo utracone w Paryżu
Plus Minus
Marek Stelar: Sprzyja mi noc
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy