Już nie wykluczam, że Kaczyński wróci do władzy

Czy 75-letni dziś Jarosław Kaczyński może ponownie sięgnąć po władzę? Scenariusz permanentnej zimnej wojny domowej przemawiałby przeciw temu. Ale i dla 67-letniego Donalda Tuska jest on mocno ryzykowny.

Publikacja: 19.01.2024 10:00

Jarosław Kaczyński podczas Protestu Wolnych Polaków; Warszawa, 11 stycznia

Jarosław Kaczyński podczas Protestu Wolnych Polaków; Warszawa, 11 stycznia

Foto: Karol Porwich/East News

Kończący w czerwcu 75 lat Jarosław Kaczyński pozostanie zapewne nadal prezesem Prawa i Sprawiedliwości. Zapowiadał, że odejdzie w 2024 r., ale chór głosów w PiS już tę kolejną przymiarkę do politycznej emerytury podważa. Nie ma co się dziwić. Do wszystkich gigantycznych kłopotów prawicowej opozycji trudno dodawać jeszcze wymianę lidera. Zwłaszcza gdy na horyzoncie nie widać oczywistego następcy.

Napisałem zaraz po przegranych przez Zjednoczoną Prawicę wyborach, że jest ona silniejszą opozycją niż PiS w roku 2007 czy 2011, a jednak wyjątkowo trudno będzie jej wrócić do władzy. Dziś podtrzymuję opinię, że łatwo nie będzie. Ale paradoksalnie jestem mniej pewny definitywnego werdyktu. Dlaczego?

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów