Prof. Piotr Sztompka: Polska po wyborach odzyskała wiarygodność

Są fenomeny, które zdarzają się tak nagle w masowej skali, jeżeli powstaną ku temu jakieś podstawowe warunki. Co będzie dalej? Tu pojawia się znak zapytania, bo polskie zrywy miewały to do siebie, że szybko mijały - mówi prof. Piotr Sztompka, socjolog.

Publikacja: 01.12.2023 17:00

Prof. Piotr Sztompka: Polska po wyborach odzyskała wiarygodność

Foto: mat.pras.

Plus Minus: W książce „Wiarygodność. Sekret dobrych relacji” rozdział 10 jest poświęcony polityce. Pan profesor przytacza w nim wyniki raportu z międzynarodowych badań, które przeprowadził amerykański ośrodek Pew Research Center. Najbardziej intryguje mnie, co się składa na bycie wiarygodnym obywatelem.

Istnieje złożona skala poziomów, na których mówimy o wiarygodności – ludzi oraz instytucji. Począwszy od tych elementarnych, polegających na tym, że liczymy na racjonalność tego, z kim rozmawiamy. To podstawa, ale ona oczywiście nie wystarczy. Kolejna rzecz to kompetencje w swojej dziedzinie; wiedza, umiejętności, doświadczenie, aby mogły zostać spełnione nasze oczekiwania wobec danego zawodu czy powołania. Ale to jeszcze jest za mało, żeby można było mówić o prawdziwej wiarygodności.

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Sędzia myli się więcej niż raz
Plus Minus
„Duchy Bałtyku”: Chwila, która nie może długo trwać
Plus Minus
W cieniu KL Auschwitz
Plus Minus
„Żyć szybko”: Nagrobek zamiast krucjaty
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
rozmowa
Jackowski: Kaczyński zawsze uważał, że istnieje coś takiego jak mądrość etapu
Plus Minus
Ktoś tu nie odrobił lekcji