Reklama

Dlaczego sztuczna inteligencja nie odróżnia prawdy od fałszu?

Nadchodzą napędzane przez zaawansowane algorytmy narzędzia, które zrewolucjonizują porozumiewanie się z komputerami. Na razie jednak musimy nauczyć je odróżniania prawdy od fałszu.

Publikacja: 20.01.2023 17:00

Dlaczego sztuczna inteligencja nie odróżnia prawdy od fałszu?

Foto: Colin Anderson/Blend Images LLC/Getty Images

Do tej pory komunikowaliśmy się z komputerami za pomocą klawiatury i myszki, teraz będziemy z nimi rozmawiać. Internet pozwalał nam zdobyć informacje, teraz algorytmy będą starały się podawać nam wiedzę. Chyba że akurat postanowią nas perfidnie oszukać – wtedy wcisną nam wyrób wiedzopodobny.

Krokiem milowym w kierunku tej rewolucji jest ChatGPT. Rewolucyjny model języka sztucznej inteligencji, opracowany przez OpenAI, od czasu udostępnienia go do testów pod koniec listopada wywołuje poruszenie nie tylko w świecie technologii. Został zaprojektowany do symulacji ludzkiej rozmowy i rozumienia języka naturalnego z niespotykaną dokładnością. To nowa jakość w dziedzinie sztucznej inteligencji i interakcji człowiek–maszyna. W przeciwieństwie do tradycyjnych chatbotów, które opierają się na z góry określonych odpowiedziach, ChatGPT jest w stanie dostosować się i uczyć na podstawie każdej interakcji, co pozwala na prowadzenie bardziej płynnych i naturalnych rozmów. To coś więcej niż wirtualny asystent.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
„Szopy w natarciu”: Zwierzęta kontra cywilizacja
Plus Minus
„Przystanek Tworki”: Tworkowska rodzina
Plus Minus
„Dept. Q”: Policjant, który bał się złoczyńców
Plus Minus
„Pewnego razu w Paryżu”: Hołd dla miasta i wielkich nazwisk
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Plus Minus
„Survive the Island”: Między wulkanem a paszczą rekina
Reklama
Reklama