Reklama
Rozwiń

Zdzisław Najder. Uczeń filozofów, przyjaciel poetów

Zdzisław Najder był ostatnim intelektualistą wśród ludzi władzy, z międzynarodową sławą komentatora Josepha Conrada, który rozumiał nasz romantyzm, ale czuł też, co znaczy dla świata globalizm i terroryzm.

Publikacja: 19.02.2021 10:00

Zdzisław Najder. Uczeń filozofów, przyjaciel poetów

Foto: Forum, Darek Iwański

W najgłośniejszej ostatnio książce o Conradzie „Joseph Conrad i narodziny globalnego świata" uznanej przez „New York Timesa" za „najlepszą książkę 2017 roku" Zdzisław Najder jest niemal drugim bohaterem. Autorka Maya Jasanoff odwołuje się do niego po wielekroć: występuje w roli autora fundamentalnej biografii „Życie Conrada-Korzeniewskiego", książki „Conrad wśród swoich. Listy. Dokumenty. Opracowania", którą opracował, opatrzył wstępem i przypisami, a także redaktora tomu „Polskie zaplecze Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Dokumenty rodzinne, listy, wspomnienia". Mówiąc wprost: żadna praca o Conradzie, który pozostaje najważniejszym na świecie urodzonym w Polsce pisarzem, nie może być traktowana poważnie bez powołania się na Zdzisława Najdera. Opracował pierwsze na świecie pełne zbiorowe wydanie jego dzieł w 28 tomach (Warszawa 1972–1974 i Londyn 1975).

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka
Plus Minus
„Trinity. Historia bomby, która zmieniła losy świata”: Droga do bomby A
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Marek Węcowski: Strzemiona Indiany Jonesa