Plus Minus poleca: publicystyka, wywiady, reportaże

Rekomendujemy teksty z najnowszego (z datą 17-18 lipca) wydania tygodnika "Rzeczpospolitej" Plus Minus

Aktualizacja: 17.07.2010 10:25 Publikacja: 16.07.2010 21:23

Plus Minus poleca: publicystyka, wywiady, reportaże

Foto: Rzeczpospolita

[wyimek][b][link=http://www.facebook.com/pages/Plus-Minus/138829189479256" "target=_blank]Lubisz tygodnik Plus Minus? "Polub" jego stronę na Facebooku :)[/link][/b][/wyimek]

– Dał się ograć - mówi o Donaldzie Tusku polityk PO - To tym bardziej bolesne, że Komorowski był outsiderem. Nie zapraszano go na kuluarowe narady, w trakcie których zapadły ważne decyzje. Był traktowany protekcjonalnie.

Michał Majewski i Paweł Reszka w tekście [link=http://www.rp.pl/artykul/2,509853_Marszalek__Schetyna____bieg_po_wladze.html" "target=_blank]Marszałek Schetyna - bieg po władzę[/link] piszą o czarnych chmurach, jakie wisiały nad głową Grzegorza Schetyny i jak je rozganiał, począwszy od utraty stanowiska ministra spraw wewnętrznych do próby zmarginalizowania jego roli w Platformie Obywatelskiej.

„Pokłócony z Tuskiem Schetyna potrzebował sojusznika. Układ był prosty: on pomoże Komorowskiemu w kampanii wyborczej, w rewanżu, po wygranych wyborach Komorowski poprze go w walce o stanowisko marszałka. Układ został zawarty za plecami premiera”. I tak się stało. Donald Tusk, który miał inną kandydaturę na marszałka sejmu, musiał zrobić dobrą minę do złej gry. Ale to nie wszystko. „Schetyna w wywiadach już podkreśla, że za reformy będzie teraz odpowiadał triumwirat. Rząd (czyli Tusk) je przygotuje, parlament (czyli on) je uchwali, a prezydent (Komorowski) podpisze.

Jaki triumwirat? – mógłby spytać Tusk. Do tej pory to on decydował o wszystkim”.

---------

Już 25 pełnomocników procesowych ustanowiły rodziny ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Pisze o nich Robert Horbaczewski w tekście [link=http://www.rp.pl/artykul/61991,509836_Adwokaci_Smolenska.html" "target=_blank]Adwokaci Smoleńska[/link].

„Sprawa prestiżowa. Najważniejsze śledztwo, jakie kiedykolwiek było prowadzone w Rzeczypospolitej – emocjonuje się mec. Rafał Rogalski. To on jest najbardziej widoczny w mediach. Linki do materiałów prasowych i telewizyjnych, w których udzielał wywiadów, umieszcza na stronie internetowej swojej kancelarii.” Ale inny adwokat - pełnomocnik ofiar mówi, że udział w tej sprawie to jest niewątpliwie zaszczyt, ale nie traktuję tego jako promocji zawodowej. I prosi by nie podawać jego nazwiska.

Pełnomocnicy rodzin ofiar katastrofy składają wnioski dowodowe. Chcą odpowiedzi na wiele pytań. Tymczasem mają kłopoty z szybkim dostępem do akt śledztwa. „Adwokatom do zapoznawania się z nimi udostępniono mały pokoik w pomieszczeniach zajmowanych przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie. – Właśnie się dowiedziałem, że w lipcu i sierpniu nie ma już wolnych terminów. – mówi mec. Piotr Schramm.

– Tu będą się ścierać różne interesy. Jednym zależy na szczegółowym wyjaśnieniu przyczyn katastrofy, celem innych jest jak najszybsze zamknięcie sprawy, aby sformułować roszczenie majątkowe. – mówi mec. Piotr Pszczółkowski (...)Jeśli wierzyć doniesieniom mediów, tylko mec. Roman Giertych, reprezentujący rodzinę jednego z oficerów BOR, ogłosił konkretną sumę, o którą chce toczyć boje. To półtora miliona. ”

--------------

Kinga Dunin oświadcza Robertowi Mazurkowi: [link=http://www.rp.pl/artykul/61991,509838_Wole_kolacje__z_Kaczynskim.html" "target=_blank]Wolę kolację z Kaczyńskim[/link]. Szef PiS wydaje się jej bardziej interesującym człowiekiem niż Bronisław Komorowski. „Mam wrażenie, że wiem o Komorowskim wszystko. To taki anachroniczny, patriarchalny typ, który do współczesnych czasów zupełnie nie pasuje. Te opowieści o hrabiowskich korzeniach, taki hrabia Zcałejpolski(...) Z Komorowskim cofnęliśmy się do jakiejś mocno anachronicznej wizji. To po prostu konserwa, mocno rubaszna, przyjemna…

Dunin wyznaje, że nie głosowała na nikogo, bo nie uwierzyła, że Platforma z pełnią władzy jest mniejszym złem niż Platforma rządząca z prezydentem z PiS. „Nie poniosła mnie ta retoryka walki z pisowskim barbarzyństwem, ksenofobią, antysemityzmem”. - Nie taki ten Ciemnogród straszny? - pyta Mazurek. „Straszny, ale jednocześnie jest inny Ciemnogród: neoliberalny, egoistyczny, zachłanny. Uważam nawet Platformę za groźniejszą niż te fundamentalistyczne kręgi stojące za Kaczyńskim”.

--------------

Jarosław Marek Rymkiewicz ukończył swą książkę „Samuel Zborowski”. Z tej okazji Krzysztof Masłoń rozmawia z nim o tytułowym bohaterze i kanclerzu Zamoyskim, o wolności i tyranii. W wywiadzie zatytułowanym [link=http://www.rp.pl/artykul/61991,509846_Polska__wolnosc_jest__najwazniejsza.html" "target=_blank]Polska wolność jest najważniejsza[/link] pisarz mówi: „Przeświadczenie, że Polacy są narodem wybranym, bywa nawet przedmiotem dość grubych, czasem chamskich żartów. Otóż studium historii naszej Rzeczypospolitej w wieku XVI wskazuje, że Polacy mieli już wówczas wobec narodów ościennych pewną misję, którą mogą też mieć nadal – misją Polski było i pozostaje szerzenie wolności. A jeśli przyjmie pan mój punkt widzenia i szydercy będą z pana szydzić, to niech pan im odpowie, że Polacy są narodem ludzi wolnych – i w tym właśnie sensie są narodem wybranym. I że to jest silniejsze od nich, czyli od nas. Wtedy szydercy będą się musieli ulokować gdzieś poza polskością. Nie można bowiem być Polakiem, będąc niewolnikiem”.

Przenosząc się z wieku XVI do współczesności Jarosław Marek Rymkiewicz tak komentuje wyniki wyborów prezydenckich: . „Niemal połowa Polaków głosowała na Jarosława Kaczyńskiego, a to znaczy, że niemal połowa Polaków chce pozostać Polakami. Czyli jest przekonana, że to jest coś dobrego, nawet coś wspaniałego – być Polakiem. No, może nie połowa, ale jedna czwarta – jeśli odliczymy dzieci oraz tych, którzy nie głosowali (...) Jeśli w takim społeczeństwie, w jakim żyjemy (postnowoczesnym czy postpolitycznym – jak to się teraz nazywa), jego czwarta część jest przekonana, że warto być narodem – to znaczy, że ten naród istnieje i będzie istniał. 8 czy 9 milionów Polaków – nie trzeba więcej.

--------------

W dwudziestą piątą rocznicę śmierci wielkiego pisarza fantastyki Janusza Zajdla aktualność jego powieści rozważają dwaj jego koledzy po piórze - Marek Oramus i Rafał A. Ziemkiewicz. W szkicu Oramusa [link=http://www.rp.pl/artykul/509793_Nowe_mapy_piekla.html" "target=_blank]Nowe mapy piekła[/link] znajdziemy opis drogi, jaką Zajdel przebył, w poszukiwaniu własnej formuły - określanej mianem fantastyki socjologicznej - która potem stała się wyróżnikiem polskiej literatury SF lat 80. "Zajdel po wybraniu fantastyki socjologicznej skoncentrował się na budowaniu modeli społeczeństw nękanych przez przeróżne dopusty. Z reguły są to społeczeństwa zamknięte, także w sensie dosłownym. Co jest silniejsze: mechanizmy zniewolenia, podatność społeczeństwa na uleganie im czy zdolność obywateli do oszukiwania systemu, tak aby dało się w nim jako tako żyć?

Bywa, że podły system społeczny, nie napotykając oporu, ewoluuje w przedsionek piekła albo i w samo piekło; opisując jego różne odmiany Zajdel zawsze zostawia łut nadziei, że człowiek wszystko przetrwa i wszystko przemoże. Kontynuując linię tematyczną wyznaczoną przez takie dzieła, jak „My” Zamiatina, „Nowy wspaniały świat” Huxleya czy „1984” Orwella, Zajdel odświeżył ją i uwspółcześnił, aczkolwiek trudno tu pozbyć się wrażenia, że mechanizmy zniewolenia są odwieczne i uniwersalne.

W [link=http://www.rp.pl/artykul/61991,509772_Drugie_zycie_Zajdla.html" "target=_blank]Drugim życiu Zajdla[/link] Ziemkiewicz rozważa fenomen samoistności literatury SF, powstającej na przekór wytycznym komunistycznej ideologii, ale i obok głównego nurtu życia literackiego lat 70. i 80. " Ze wszystkich anegdot związanych z Januszem Zajdlem najbardziej charakterystyczne wydaje mi się wspomnienie Włodzimierza Jurasza, jak poświęcony Zajdlowi artykuł odczytał kiedyś na spotkaniu krakowskiego „NaGłosu”. Była to pierwsza połowa lat 80., Zajdel był u szczytu popularności. Jurasz streścił i omówił najbardziej znane i poczytne powieści pisarza, a potem, jak wspomina, podeszła do niego Wisława Szymborska, pogratulowała dowcipu i zapytała, kiedy zamierza się przyznać. Była bowiem przekonana, że żadnego pisarza o nazwisku Zajdel nie ma i nigdy nie było, że jego sylwetkę, jak również powieści o tytułach „Limes Inferior” czy „Cylinder Van Troffa” młody człowiek po prostu sobie zmyślił. No bo przecież, gdyby ktoś taki był, krakowskie towarzystwo musiałoby o nim słyszeć".

--------------

Była hipiską, ekolożką, chciała kandydować do Sejmu z list ugrupowania Janusza Bryczkowskiego. Dziś broni Janusza Palikota. Nie wyklucza, że stanie na czele ruchu walczącego z pedofilią w Kościele. [link=http://www.rp.pl/artykul/61991,509834_Wybory_Kory.html" "target=_blank]Wybory Kory[/link] to tekst Agnieszki Rybak przedstawiający światopogląd artystki, jej deklaracje w sprawach politycznych i obyczajowych. O domach publicznych Kora mówi: „Dobrze się stanie, jeśli będą domy publiczne tak dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Często się bowiem zdarza, że mężczyzna jest samotny, bo nie umie sobie znaleźć partnerki. Dotyczy to również kobiet, samotnych i nieszczęśliwych. Taki dom publiczny nie musi kosztować milionów. Na świecie jest to ogólnie dostępne. Zamiast iść na obiad – idziesz do burdelu. Wybierasz, jeśli nie masz pieniędzy. Raz zjesz, a raz sobie p… i można żyć”.

[ramka][b]Ponadto w Plusie Minusie[/b]

[ul][li][link=http://www.rp.pl/artykul/61991,509771_Teatr_to_moja_kopalnia.html" "target=_blank]Teatr to moja kopalnia[/link] - napisana przez Jacka Cieślaka sylwetka Sebastiana Majewskiego, dramaturga, który próbuje pomóc Wałbrzychowi w uzyskaniu tożsamości [/li]

[li][link=http://www.rp.pl/artykul/61991,509844_Golo__i_wesolo.html" "target=_blank]Goło i wesoło[/link] - Aleksandra Rybińska przypomina 40 lat ruchu Gay Pride, który ewoluował od ostrych politycznych protestów ulicznych do karnawałowych korowodów[/li]

[li][link=http://www.rp.pl/artykul/61991,509809_Zdalnie_kierowany_skandal.html" "target=_blank]Zdalnie kierowany skandal[/link] - korespondencja z Rzymu Piotra Kowalczuka o zarzutach wobec kardynała Crescenzio Sepe, które więcej mówią o aurze korupcji i podejrzeń panującej we włoskiej klasie politycznej niż o rzekomych przewinach hierarchy[/li]

[li][link=http://www.rp.pl/artykul/61991,509825_Idee__na_smyczy.html" "target=_blank]Idee na smyczy[/link] - replika Bartłomieja Sienkiewicza na głosy polemiczne wywołane przez jego artykuł "Pożegnanie z Giedroyciem" o polskiej polityce wschodniej. [/li]

[li][link=http://www.rp.pl/artykul/61991,509770_Dwaj_prezydenci____dwa_swiaty.html" "target=_blank]Dwaj prezydenci, dwa światy[/link] - szkic historyczny Macieja Korkucia o Ryszardzie Kaczorowskim i Wojciechu Jaruzelskim - obaj zostali prezydentami tego samego dnia [/li]

[li][link=http://www.rp.pl/artykul/61991,509822_Francuska__komedia__polityczna.html" "target=_blank]Francuska komedia polityczna[/link] - felieton Anne Applebaum o francuskich politykach, z których po raz kolejny wyszła na jaw arystokratyczna natura[/li] [/ul][/ramka]

[ramka]Zapraszamy na nasze strony [link=http://www.facebook.com/pages/Rzeczpospolita/113356018705476" "target=_blank]„Rzeczpospolitej”[/link] i [link=http://www.facebook.com/pages/Rzeczpospolita/113356018705476#!/pages/Plus-Minus/138829189479256" "target=_blank]„Plusa Minusa”[/link] na Facebooku! Co tydzień o godzinie 12.00 w „Rzeczpospolitej”, a potem o 18.00 w „Plusie Minusie” rozdajemy po 10 darmowych kodów dostępu do internetowego wydania Tygodnika Rzeczpospolitej "Plus Minus"![/ramka]

[wyimek][b][link=http://www.facebook.com/pages/Plus-Minus/138829189479256" "target=_blank]Lubisz tygodnik Plus Minus? "Polub" jego stronę na Facebooku :)[/link][/b][/wyimek]

– Dał się ograć - mówi o Donaldzie Tusku polityk PO - To tym bardziej bolesne, że Komorowski był outsiderem. Nie zapraszano go na kuluarowe narady, w trakcie których zapadły ważne decyzje. Był traktowany protekcjonalnie.

Pozostało 97% artykułu
Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Adwentowe zwolnienie tempa
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Plus Minus
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej": Złoto na palecie, czerń na płótnie
Plus Minus
„Indiana Jones and the Great Circle”: Indiana Jones wiecznie młody
Plus Minus
„Lekcja gry na pianinie”: Duchy zmarłych przodków
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Plus Minus
„Odwilż”: Handel ludźmi nad Odrą