Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 18.09.2010 01:01 Publikacja: 18.09.2010 01:01
Foto: Fotorzepa, Janusz Kapusta JK Janusz Kapusta
Maryam jest jedną z kilkudziesięciu osób pochodzących z Mozambiku, za przyczyną których świat usłyszał ostatnio o leczniczym działaniu modlitwy. Starsza kobieta cierpiała z powodu zaburzeń wzroku. Były one na tyle poważne, że nie zauważała obiektów znajdujących się zaledwie kilkadziesiąt centymetrów od jej oczu. Wystarczyła niespełna minuta modlitwy w intencji jej zdrowia, przy jednoczesnym położeniu dłoni osoby modlącej się na powiekach Maryam i przytulenie jej, by kobieta zaczęła lepiej widzieć. Na tyle, że była w stanie policzyć uniesione palce na wyciągniętej przed nią ręce.
Wbrew pozorom nie jest to przypowieść biblijna, ale informacja pochodząca z poważnego serwisu naukowego Eurekalert. Dotyczy wyników badań Candy Gunther Brown, profesor z Wydziału Religioznawstwa na Indiana University Bloomington. Analizowała ona działanie tzw. modlitwy wstawienniczej u 25 mieszkańców mozambijskich wsi – część dotknięta była zaburzeniami wzroku, a część słuchu. Jej pracę sfinansowała Fundacja Templetona. Ta sama, która przyznaje tzw. religijnego Nobla. Jest to nagroda wręczana za przerzucanie mostów pomiędzy nauką a religią (jej laureaci otrzymują 1,6 mln dolarów, więcej pieniędzy niż zwykli nobliści).
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Dzieje Programu Manhattan są jedną z kluczowych opowieści XX w. Dobrze, że Jonathan Fetter-Vorm nic z niej nie z...
Czytam różne książki o Ukrainie, ale to „Null” Twardocha jest dla mnie szczególnie ważny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas