Reklama
Rozwiń

Arvydas Anušauskas. Historia Adolfasa Ramanauskasa, czyli jak Litwini walczyli z Sowietami

W zbrojnym ruchu oporu uczestniczyło ok. 50 tys. Litwinów, z czego ok. 20 tys. zginęło. Ginęły także osoby wspierające partyzantów. Radziecki terror w różny sposób dotknął ok. 300 tys. osób - mówi Arvydas Anušauskas, historyk i polityk.

Publikacja: 01.03.2019 17:00

Adolfas Ramanauskas (1918–1957), jeden z dowódców antysowieckiej partyzantki, przewodniczący Ruchu W

Adolfas Ramanauskas (1918–1957), jeden z dowódców antysowieckiej partyzantki, przewodniczący Ruchu Walki o Wolność Litwy

Foto: Domena publiczna

Plus Minus: W ubiegłym roku wydał pan książkę o Adolfasie Ramanauskasie „Vanagasie". Na Litwie ma on status bohatera, w Polsce nie jest szczególnie znany.

W Polsce nie jest może znany, choć mieszkał i działał blisko polskiej granicy, na południowej Litwie. Był nauczycielem i oficerem rezerwy wojska litewskiego, w 1945 r. włączył się aktywnie do zbrojnego ruchu oporu przeciwko Sowietom. Działał w okolicach Olity, Oran i Mereczy, w regionie Dzukia, aż do aresztowania w 1956 r. Był najdłużej aktywnym dowódcą partyzanckim, zaczynał jako zwykły żołnierz, a dosłużył się stopnia pułkownika. Został też zastępcą przewodniczącego Ruchu Walki o Wolność Litwy, a kiedy w 1953 roku przewodniczący został aresztowany, stał się jedynym przywódcą tej organizacji.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka
Plus Minus
„Trinity. Historia bomby, która zmieniła losy świata”: Droga do bomby A
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Marek Węcowski: Strzemiona Indiany Jonesa