Polski katolicyzm na zakręcie

26 lat po upadku komunizmu katolicyzm w Polsce znalazł się na zakręcie i Kościół musi poważnie zastanowić się nad tym, jak jego przekaz – w tym nauczanie papieskie – jest odbierany.

Aktualizacja: 22.11.2015 15:01 Publikacja: 20.11.2015 01:00

Malarstwo olejne na straganie w Chrzanowie. „Żyd z pieniążkiem”, „Ognista Cyganka” i Franciszek jako

Malarstwo olejne na straganie w Chrzanowie. „Żyd z pieniążkiem”, „Ognista Cyganka” i Franciszek jako bohaterowie zbiorowej wyobraźni. Fot. Maciej Jarzębiński

Foto: Forum

Od początku wiedziałem, że z tym papieżem będą same problemy" – tak kilka miesięcy temu kolejną kontrowersyjną wypowiedź Franciszka skomentował jeden z redakcyjnych kolegów, uznawany za konserwatystę. Papież, który 13 marca 2013 roku pojawił się na balkonie Bazyliki św. Piotra i zamiast tradycyjnego pozdrowienia „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" powiedział „Dobry wieczór", musiał wywołać zdumienie czy wątpliwości.

To był początek. Kolejne papieskie wystąpienia, zachowania i gesty – jak choćby rezygnacja z papieskich apartamentów i zamieszkanie w Domu św. Marty – wciąż budzą zdumienie, a nawet krytykę. Dziś głosy mówiące o tym, że Kościół ma „kłopot" z papieżem, nie są odosobnione. To prawdziwe chóry, do których co chwila przyłączają się ci, którzy w marcu 2013 zapowiadali, że pontyfikat papieża Franciszka będzie wiosną Kościoła, że wreszcie czuć będzie w nim autentyczny powiew Ducha Świętego.

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Bajka o inteligenckim etosie
Plus Minus
Michał Szułdrzyński: Do zobaczenia po zwycięstwie
Plus Minus
„Czarodziejska góra”: W cieniu wielkiej góry
Plus Minus
Dziewictwo utracone w Paryżu
Plus Minus
Marek Stelar: Sprzyja mi noc
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy