Nie ma zwolnienia, jest decyzja

Fiskus mógł opodatkować osobę, która wynajmowała pokoje gościnne i nie ewidencjonowała obrotu

Publikacja: 17.09.2010 04:58

Nie ma zwolnienia, jest decyzja

Foto: www.sxc.hu

Takie są wnioski z [b]wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I FSK 1161/09)[/b].

Przyznał on, że urząd skarbowy, wymierzając VAT właścicielce pensjonatu, nie naruszył przepisów.

Nie prowadziła ona ewidencji sprzedaży, nie deklarowała i nie płaciła podatku. Ponieważ wystawiała jednak rachunki, fiskus na ich podstawie określił, ile jest mu winna. Podatniczka nie wniosła odwołania od decyzji, złożyła jednak wniosek o stwierdzenie jej nieważności, argumentując, że została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Wystawiane przez nią rachunki są bowiem puste" i nie odzwierciedlają faktycznych zdarzeń gospodarczych.

Udało się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił rozstrzygnięcie organów skarbowych. Jego zdaniem podatniczka mogła skorzystać ze zwolnienia z VAT. Nie złożyła wprawdzie oświadczenia o jego wyborze (to w wczesnym stanie prawnym było warunkiem zwolnienia), ale nie oznacza to, że również w następnych latach musi płacić podatek.

Jak podkreślił WSA, zastosowanie opodatkowania zamiast zwolnienia to rażące naruszenie prawa. Decyzja fiskusa jest więc nieważna na podstawie art. 247 1 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=151B3320F6B4D0CD0AC3DF0D44DE3B56?id=176376]ordynacji podatkowej[/link].

- Jedyny błąd, jaki można zarzucić organom podatkowym, to nieoszacowanie obrotu z wynajmu - mówił na rozprawie radca prawny Wojciech Kaszałowicz, pełnomocnik Izby Skarbowej w Krakowie, która zaskarżyła wyrok. Jest to jednak błąd w procedurze, a nie rażące naruszenie prawa.

NSA uznał racje fiskusa i uchylił wyrok sądu I instancji.

[b]- Skoro podatniczka nie złożyła oświadczenia o wyborze zwolnienia z VAT, to znaczy, że z niego zrezygnowała[/b] - powiedział sędzia Hieronim Sęk. [b]- Ponieważ w rozpatrywanym stanie prawnym zwolnienie nie przysługiwało z mocy prawa, przyjęcie takiej interpretacji nie jest rażącym naruszeniem prawa.[/b]

Przypomnijmy: dziś zwolnienie podmiotowe (ze względu na wysokość obrotów) przysługuje z mocy prawa, podatnik może jednak z niego zrezygnować. Płacenie VAT może się opłacać tym, którzy ponoszą duże wydatki na działalność. Mogą bowiem odliczyć VAT naliczony. Będzie to korzystne zwłaszcza gdy robią zakupy z 22-proc. VAT, a sprzedają ze stawką 7 lub 0 proc. Ale status podatnika to dużo obowiązków administracyjnych.

Takie są wnioski z [b]wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I FSK 1161/09)[/b].

Przyznał on, że urząd skarbowy, wymierzając VAT właścicielce pensjonatu, nie naruszył przepisów.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo