Prezydent Lublina na wniosek komendanta wojewódzkiego policji orzekł o zatrzymaniu Andrzejowi Z. prawa jazdy kat. A B T do czasu wykazania się kwalifikacjami w zakresie tych kategorii. Ze względu na charakter naruszeń przepisów ruchu drogowego decyzji nadał rygor natychmiastowej wykonalności. Uzasadnił, powołując się na wniosek KWP w Lublinie, że Andrzej Z. wielokrotnie naruszył przepisy ruchu drogowego i uzyskał 27 punktów karnych w ciągu ośmiu miesięcy.
Jako podstawę prawną wydania decyzji organ wskazał art. 138 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2B482A1EB46F3DA5778CECE4A80B7CAD?id=178080]prawa o ruchu drogowym[/link]. Wynika z niego, że [b]w razie przekroczenia przez kierującego liczby 24 punktów karnych starosta jest zobowiązany wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy.[/b] Decyzję prezydenta Lublina utrzymało samorządowe kolegium odwoławcze.
W skardze do sądu Andrzej Z. domagał się uchylenia decyzji, zarzucając nieprzeanalizowanie całego materiału dowodowego. Wskazywał na sporne okoliczności nałożenia trzech mandatów i dowodził, że złożył wnioski do KWP w Lublinie o uchylenie i wyjaśnienie okoliczności ich nałożenia. Powoływał się też na swoje 30-letnie bezkolizyjne doświadczenie jako kierowcy oraz na to, że odebranie mu prawa jazdy pozbawi go źródła utrzymania.
[b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 19 października 2010 r. (sygnatura akt: III SA/Lu 297/10) oddalił skargę.[/b] Uzasadnił, że w tym postępowaniu nie mają znaczenia zasadność mandatu, kwestionowanie okoliczności jego nałożenia czy też złożony wniosek o jego uchylenie. Znaczenie wiążące miałby natomiast wyrok sądu powszechnego uchylający nałożony mandat, ale skarżący nie składał stosownego odwołania. W tej sprawie istotne jest tylko to, że nałożony został mandat karny, z którym wiąże się przekroczenie przez kierowcę 24 punktów za naruszenie przepisów o ruchu drogowym, i to, że ten mandat stał się prawomocny.
Sąd podkreślił również, że [b]tryb ewidencji punktów za naruszenia prawa drogowego jest odrębnym postępowaniem od postępowania dotyczącego trybu nałożenia mandatu za wykroczenie drogowe. [/b]