Niekorzystny dla naszego kraju [b]wyrok wydał 19 marca 2009 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) (C143/08)[/b]. Chodzi o dyrektywę 2006/73/WE, która zawiera środki wykonawcze do tzw. dyrektywy MiFID (2004/39/WE). Celem tych regulacji jest ochrona inwestujących na rynkach kapitałowych, wzmocnienie konkurencji między dostawcami usług finansowych, większa przejrzystość rynku i poziom ochrony klienta. Dotyczy to m.in. standardów informacji przekazywanych klientom, zasady sprawdzania ryzyka, na jakie może sobie pozwolić klient inwestor, ryzyka związanego z nabyciem określonego instrumentu finansowego itp.
Polskie przepisy ustawowe i wykonawcze implementujące dyrektywę z 2006 r. powinny być gotowe do 31 stycznia 2007 r. Tak się jednak nie stało, a odpowiednie przepisy nadal nie obowiązują. Dlatego Komisja Europejska uruchomiła procedurę przewidzianą w art. 226 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE). Dyrektywa 2006/73/WE miała być wdrożona przez nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. We wrześniu 2008 r. trafiła ona jednak do Trybunału Konstytucyjnego, skierowana tam przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zakwestionował jej przepis dotyczący uprawnień Narodowego Banku Polskiego w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Zdaniem ETS to jednak nie prezydent jest winien zaniedbań, lecz głównie rząd jego brata.
– Ocena uchybienia jest dokonywana na podstawie stanu faktycznego z chwili upływu terminu określonego przez Komisję Europejską w uzasadnionej opinii. Ewentualne zmiany, które nastąpiły później, nie mogą być uwzględniane przez Trybunał – uzasadniała sędzia sprawozdawca Rosario Silva de Lapuerta.
Polska podnosiła bowiem, że część przepisów została już implementowana, a nad resztą trwały intensywne prace legislacyjne.
Przypomnijmy, że projekt ustawy implementującej wpłynął do Sejmu dopiero w grudniu 2007 r. (w a więc ponad dziesięć miesięcy po wymaganym terminie wdrożenia), a został uchwalony dopiero na początku września 2008 r. Teraz czeka na wyrok TK, a ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.