Wydawało się, że po uchwale siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego jest już po sprawie (czytaj [link=http://www.rp.pl/artykul/56019,484490-Pakiety-medyczne-sa-opodatkowane.html]"Firmy muszą pobierać PIT od pakietów medycznych"[/link]). Okazuje się jednak, że sędziowie też mają wątpliwości.
[b]NSA odroczył 21 września br. ogłoszenie wyroku w sprawie abonamentów (sygn. II FSK 541/09)[/b].
- Uzasadniając swoją decyzję, sędziowie poinformowali, że zastanawiają się nad skierowaniem kolejnego pytania w tej sprawie do poszerzonego składu, tym razem do pełnej Izby Finansowej - mówi doradca podatkowy Jowita Pustuł, która reprezentowała podatnika. Sposób ustalania przychodu z opłaconego ryczałtem pakietu budzi bowiem ciągle kontrowersje.
Z kolei w [b]wyroku z 16 września (sygn. II FSK 1989/08)[/b] dotyczącym rozliczenia abonamentów dla pracowników i emerytów NSA uznał, że jeśli firma płaci za nie ryczałtem (bez względu na to, czy dana osoba korzystała z usługi, czy też nie), to świadczeń nie można przyporządkować do konkretnego podatnika. Nie ma więc podstaw do ustalenia przychodu .
Przypomnijmy: w [b]uchwale z 24 maja (sygn. II FPS 1/10)[/b] siedmiu sędziów NSA stwierdziło, że pracownicy, którzy dostają od pracodawcy pakiety medyczne, uzyskują przychód. Nawet wówczas, gdy firma płaci za nich ryczałtem. Zatrudnieni mają prawo do świadczeń i nie ulega wątpliwości, że uzyskują majątkowe przysporzenie ([link=http://www.rp.pl/artykul/56019,484490-Pakiety-medyczne-sa-opodatkowane.html]"Firmy muszą pobierać PIT od pakietów medycznych"[/link]).