Tak orzekł WSA w Gliwicach 7 czerwca 2011 (III SA/Gl 2785/10).
Podatnik sprowadzał z Chin łuskane pestki dyni. W zgłoszeniu celnym zadeklarował kod CN 1207 99 97 wspólnej taryfy celnej, ze stawką celną 0 proc. i stawką VAT 3 proc. Organ przeprowadzając kontrolę ustalił, że pestki dyni nie były sprowadzane z przeznaczeniem do produkcji oleju, lecz do bezpośredniego spożycia przez ludzi.
Wydał decyzję, w której stwierdził, że towar został nieprawidłowo zaklasyfikowany do kodu CN 1207 99 97, który obejmuje pestki dyni przeznaczone wyłącznie do produkcji oleju. Jego zdaniem towar powinien zostać zaklasyfikowany do kodu
CN 1212 99 70, obejmującego pestki dyni przeznaczone do spożycia. Organ powołał się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zgodnie z którym przy klasyfikacji pestek dyni należało kierować się ich przeznaczeniem.
Podkreślił, że tytuły sekcji, działów i poddziałów nomenklatury scalonej mają znaczenie wyłącznie orientacyjne – dla celów prawnych klasyfikację towarów należy ustalać zgodnie z brzmieniem pozycji i uwag do sekcji lub działów – a także że klasyfikacja towarów do podpozycji tej samej pozycji powinna być przeprowadzona zgodnie z ich treścią i uwagami do nich, z uwzględnieniem ewentualnych zmian wynikających z innych reguł.